Logo
Wydrukuj tę stronę

W USA nie będzie modnych ciuchów z bawełny zbieranej przez niewolników

W USA nie będzie modnych ciuchów z bawełny zbieranej przez niewolników fot. www.ichef.bbci.co.uk

Amerykańskie służby celne ogłosiły całkowity zakaz importu bawełny pozyskiwanej przez chińską firmę wykorzystującą niewolniczą pracę mniejszości ujgurskiej.

Ogłoszona na początku grudnia 2020 r. decyzja jest prawdopodobnie najszerszym zakazem importu w całej historii USA, a kryje się za nią dbałość o prawa człowieka. Chińska korporacja o nazwie Xinjiang Production and Construction Corps (XPCC) to konglomerat, który zarządza 10 miastami i 37 miasteczkami, posiadając więcej ziemi niż powierzchnia Irlandii i administruje „zarejestrowaną populacją” prowincji Xinjiang zamieszkałej przez muzułmańskich Ujgurów wynoszącą 2,43 mln osób. XPCC Jest właścicielem 14 spółek giełdowych i co najmniej 4 000 innych przedsiębiorstw. Choć władze chińskie temu zaprzeczają, to Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa za wiarygodne doniesienia, że ​​1 milion Ujgurów w tej prowincji jest przetrzymywanych w obozach i zmuszonych do niewolniczej pracy. Nieprzyjemnego smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że bawełna zbierana w taki sposób trafia następnie do wielkich firm modowych w państwach demokratycznych. Co prawda główne marki odzieżowe, w tym Gap Inc., Patagonia Inc i właściciel Zary -Inditex, twierdzą, że nie pozyskiwały bawełny z fabryk w Xinjiangu - ale nie mogły potwierdzić, że ich łańcuchy dostaw były wolne od bawełny zbieranej z regionu. Około 22% światowej bawełny pochodzi z Chin, z czego 30% jest uprawiane przez XPCC.

– Nie możemy zapominać, że praca przymusowa jest zjawiskiem występującym współcześnie. Należy pochwalić administrację Stanów Zjednoczonych za tak stanowczą reakcję na narastające zagrożenie pracą niewolniczą w Xinjiangu- komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. -Warto także aby każdy z nas podejmując indywidualną decyzję konsumencką uwzględniał, to jak powstaje dany towar – dodaje ekspertka.

bs

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.