Logo
Wydrukuj tę stronę

“Głos pracownika”: Jak uchronić się przed wypaleniem zawodowym?

“Głos pracownika”: Jak uchronić się przed wypaleniem zawodowym? pxhere.com/CC0 Public Domain

Co robić, by nie doświadczyć wypalenia zawodowego? Na co powinien zwracać pracodawca, żeby ustrzec przed takim stanem swoich pracowników? O tym Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z Agnieszką Śladkowską, twórczynią Gorilla Job.
 

–  Od 2019 roku wypalenie zawodowe jest postrzegane jako jednostka chorobowa, ponieważ, w zależności od naszych własnych mechanizmów obronnych, często zaczyna się symptomami, połączonymi z naszym zdrowiem fizycznym. Obecnie około 5 proc. wszystkich pracowników cierpi na wypalenie zawodowe. Częściej dotyczy ono kobiet niż mężczyzn. Statystycznie bardziej narażeni na nie są ci, którzy w pracy mają kontakt z drugim człowiekiem, klientem czy pacjentem


– mówi Agnieszka Śladkowska. 

 Na wypalenie zawodowe składają się trzy aspekty. To taka sytuacja, gdy pracownik nie ma już siły dalej pełnić obowiązków, które pełnił. To jest też taki moment, w którym zaczynamy odbierać osoby, z którymi współpracujemy, w bardzo nieempatyczny sposób. Czyli podchodzimy do nich bardzo przedmiotowo. To jest też taka sytuacja, gdy czujemy, że nie mamy wystarczających kompetencji, żeby pracę swoją dalej wykonywać - wylicza twórczyni Gorilla Job.  

Czy jest to moment w którym powinniśmy zmienić pracę, przebranżowić się, czy może ją przeorganizować?  

– To moment w którym warto zastanowić się nad całym swoim życiem, tym jak funkcjonujemy w połączeniu życia zawodowego i prywatnego. Wypalenie zawodowe często bierze się z odpowiedniego zarządzania stresem i przez pracodawcę i przez pracownika. Może okazać się, że wypalenie zawodowe może wynikać z zachwiania balansu, czyli angażowaliśmy się mocno w pracę, a zwrot satysfakcji jest na niskim poziomie. Warto więc przeanalizować balans między jedną częścią życia a drugą


 – odpowiada Agnieszka Śladkowska. 

Cała audycja do wysłuchania tutaj. 
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.