Menu

Europejscy partnerzy społeczni podpisali porozumienie autonomiczne dotyczące digitalizacji

Nowo zawarte porozumienie podpisane 22 czerwca, dotyczy w sposób kompleksowy problematyki zmiany technologicznej związanej z cyfryzacją środowiska pracy. W europejskich negocjacjach aktywnie uczestniczyła Solidarność, gdyż polskie związki zawodowe reprezentowała w zespole negocjacyjnym Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Barbara Surdykowska, ekspertka KK.

O przebiegu samych negocjacji informowaliśmy tutaj. W porozumieniu  znajdują się m.in. zapisy określające rolę szkoleń czy stabilizacji zatrudnienia w nowej cyfrowej rzeczywistości. Obecna sytuacja związana z epidemią Covid –19 jeszcze bardziej uwypukliła znaczenie tego porozumienia, gdyż coraz więcej osób wykonuje pracę zdalną i przykładowo problematyka szkoleń związanych z używaniem nowych technologii czy prawa do niezakłóconego odpoczynku i rozdziału czasu pracy od czasu wolnego (prawo do odłączenia) stają się kluczowe.

– Przez całe porozumienie przewija się „nadciągająca” problematyka roli sztucznej inteligencji w miejscu pracy – zwraca uwagę Barbara Surdykowska. – Obecnie przed nami wiele pracy aby przekuć zapisy tego tekstu w konkretne działania na poziomie krajowym, sektorowym i poziomie przedsiębiorstw.

Luca Visentini, Sekretarz generalny EKZZ nowe porozumienie skomentował następująco: „Związki zawodowe i organizacje  pracodawców na poziomie europejskim podpisały porozumienie, które stanowi, że zmiana technologiczna prowadząca do gospodarki cyfrowej nie powinna być narzucane przez kierownictwo, lecz zarządzana we współpracy z pracownikami i reprezentującymi ich związkami zawodowymi.  Porozumienie wspiera negocjacje między związkami i pracodawcami w każdym kraju UE, w różnych sektorach, firmach i miejscach pracy”.

Opinie unijnych organizacji pracodawców są one również optymistyczne. Véronique Willems, Sekretarz Generalna SMEunited (małe i średnie przedsiębiorstwa) powiedziała: „Zawarliśmy porozumienie w sprawie digitalizacji tuż przed rozpoczęciem korzystania z narzędzi cyfrowych podczas kryzysu COVID-19. Nasze wspólne dynamiczne podejście obejmuje wszystkie kluczowe obszary kompetencji partnerów społecznych, takie jak szkolenia, zdrowie i bezpieczeństwo, bycie osiągalnym przez środki komunikacji i prawo do odłączenia”. Natomiast Valeria Ronzitti, Sekretarz generalna CEEP (sektor przedsiębiorstw publicznych) podkreśliła, że „porozumienie to określa wspólny proces, który można dostosować do różnych systemów stosunków pracy oraz sytuacji krajowych, lokalnych, sektorowych i przedsiębiorstw, oferując jednocześnie partnerom społecznym model przewidywania, omawiania, negocjowania i monitorowania konkretnych rozwiązania wielu skutków cyfryzacji. ”

Istotne jest stanowisko najważniejszej z unijnych organizacji pracodawców. Markus J. Beyrer,  Dyrektor generalny BusinessEurope podsumował podpisanie porozumienia w następujący sposób:  „Znaczenie tego porozumienia staje się oczywiste w czasie, gdy wielu pracowników musi korzystać z technologii cyfrowych, aby pracować na odległość. Inwestowanie w umiejętności cyfrowe jest szczególnie ważne dla przyszłości Europy”.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.