Logo
Wydrukuj tę stronę

Zmarł ks. prałat Zbigniew Powada, kapelan podbeskidzkiej Solidarności

Zmarł ks. prałat Zbigniew Powada, kapelan podbeskidzkiej Solidarności

Ks. prałat Zbigniew Powada, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, zasłużony kapelan Solidarności i diecezjalnego duszpasterstwa ludzi pracy, zmarł w piątek w wieku 73 lat – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Powada urodził się 23 lipca 1946 r. w Dębowcu koło Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia w 1972 r. w Katowicach.

Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 r. został skierowany do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W kolejnym roku został jej proboszczem. Posługę tę pełnił przez 33 lata.

W 1984 r. został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanego związku zawodowego Solidarność. Był aktywny w niesieniu pomocy represjonowanym.

Od 1992 r. do emerytury w 2016 r. był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej rady kapłańskiej. Pełnił też funkcję kapelana Solidarności, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany m.in. z duszpasterstwem młodzieży.

W 2005 r. otrzymał tytuł Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia. Cztery lata później został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Marek Szafrański
 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.