Menu

Zmarł ks. prałat Zbigniew Powada, kapelan podbeskidzkiej Solidarności

Ks. prałat Zbigniew Powada, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, zasłużony kapelan Solidarności i diecezjalnego duszpasterstwa ludzi pracy, zmarł w piątek w wieku 73 lat – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Powada urodził się 23 lipca 1946 r. w Dębowcu koło Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia w 1972 r. w Katowicach.

Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 r. został skierowany do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W kolejnym roku został jej proboszczem. Posługę tę pełnił przez 33 lata.

W 1984 r. został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanego związku zawodowego Solidarność. Był aktywny w niesieniu pomocy represjonowanym.

Od 1992 r. do emerytury w 2016 r. był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej rady kapłańskiej. Pełnił też funkcję kapelana Solidarności, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany m.in. z duszpasterstwem młodzieży.

W 2005 r. otrzymał tytuł Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia. Cztery lata później został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Marek Szafrański
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.