Logo
Wydrukuj tę stronę

Koronawirus: Związki żądają zapewnienia bezpieczeństwa w magazynach Amazon

Koronawirus: Związki żądają zapewnienia bezpieczeństwa w magazynach Amazon

W związku z rozprzestrzenianiem się przypadków COVID-19 w magazynach Amazon, globalny sojusz związków zawodowych Amazon koordynowany przez federację pracowników usług UNI Global wezwał firmę do podjęcia szeregu pilnych działań w celu ochrony pracowników oraz  ich rodzin, a także społeczności, z którymi się stykają oraz aby Amazon wywiązał się z prawnych i etycznych obowiązków zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy.

Przypadki COVID-19 odnotowano już wśród pracowników magazynów we Włoszech, Hiszpanii oraz USA. Sojusz związkowy wezwał firmę do bezzwłocznego podjęcia dialogu  z pracownikami i związkami na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym na temat kroków podjętych w celu ochrony pracowników i podwykonawców. Zgodnie ze związkowymi żądaniami Amazon powinien:

-          zapewnić pracownikom niezbędny sprzęt ochronny, częste i regularne przerwy na mycie rąk oraz wymaganą przestrzeń do „dystansu społecznego” w magazynach;

-          odstąpić od karania pracowników za nieosiągnięcie celów, jeżeli środki te spowolnią tempo pracy;

-          usprawnić czyszczenie obiektów i pojazdów, gdyż przy masowym zatrudnieniu i częstych kontaktach interpersonalnych centra dystrybucyjne są wyjątkowo podatne na zanieczyszczenia;

-          -zapewnić pracownikom odpowiednie płatne zwolnienie chorobowe, aby poradzić sobie z wpływem koronawirusa, przy czym pracownicy nie mogą być zmuszani do wybierania między zdrowiem rodziny a płaceniem czynszu lub kupowaniem żywności - nie jest to spójne z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa;

-          nie zmuszać pracowników do korzystania  z urlopu na czas zamknięcia magazynu związanego z wirusem;

-          -traktować  nadgodziny jako dobrowolne, ponieważ pracownicy mogą mieć dodatkowe obowiązki związane z zamknięciem szkoły i chorymi bliskimi.

Christy Hoffman, Sekretarz Generalny UNI Global Union zwraca uwagę, że pracownicy Amazon są na pierwszej linii kryzysu. -Amazon stoi w obliczu zwiększonego popytu, gdy rodziny na całym świecie przygotowują się do pozostania w domu, a wraz z tym zwiększonym popytem wzrasta ryzyko dla pracowników. Pracownicy wykonują swoje zadania, ale firma nie przestrzega zasad bezpieczeństwa ustanowionych przez rządy w Hiszpanii i we Włoszech –ostrzega przywódca związkowy.

-Centra dystrybucji Amazon ze względu na dużą koncentrację pracowników wymagają szczególnych działań ze strony pracodawcy. Obecna chwila pokaże czy można uznać Amazon za firmę społecznie odpowiedzialną i postępująca uczciwie wobec swoich pracowników, podwykonawców i kontrahentów – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. –Z pewnością Solidarność będzie uważnie przyglądać się temu, czy zapewniony jest właściwy poziom bezpieczeństwa w polskich magazynach tej firmy –wskazuje ekspertka.

bs

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.