Menu

Bisfenol A: 2 miliony pracowników narażonych na ryzyko raka i niepłodności

Bisfenol A: 2 miliony pracowników narażonych na ryzyko raka i niepłodności fot.M.Lewandowski

28 października w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczących zawartości bisfenolu A (BPA) w paragonach z 8 sieci handlowych.

Bisfenol A (BPA) jest powszechnie obecnym związkiem endokrynnie czynnym (ED), który ma właściwości naśladowania żeńskich hormonów płciowych - estrogenów.  Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory (rak piersi, rak prostaty).

Jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki w sklepach. Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46%.

Jak pokazują dane światowe, BPA  jest obecny również w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów. Pilotażowe badania wykonane przy współpracy z zespołem DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) wykazały, że w Polsce również mamy problem z narażeniem pracowników. Analizy stężenia BPA wykazały wysoką zawartość tej substancji w niemal wszystkich analizowanych paragonach, wskazując na konieczność podjęcia kroków, by zmniejszyć tę ekspozycję.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń oraz Krajową Sekcje Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność",  przedstawione zostaną wyniki badań paragonów z 8 sieci handlowych. O powadze problemu, o ryzyku zdrowotnym i możliwościach obniżania narażenia pracowników dyskutować będą zaproszeni eksperci: Dr n. med. Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dot. narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED;  Prof. dr hab. med. Andrzej Milewicz, specjalista endokrynolog, oraz Katarzyna Bosacka, dziennikarka prasowa i telewizyjna aktywnie zaangażowana w tematy ochrony zdrowia, autorka programów „Wiem co jem”, „Co nas truje”.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 28 października w biurze Komisji Krajowej NSZZ Solidarność przy ul. Prostej 30 w Warszawie.

Dodatkowych informacji udzieli Państwu:
Alfred Bujara, Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", tel. 512 107 401
Aleksandra Rutkowska, DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej), tel. 784 342 128

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.