Menu

Bez pieniędzy nie da się wprowadzić reformy systemu edukacji

Bez pieniędzy nie da się wprowadzić reformy systemu edukacji fot.W.Obremski
Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność na nadzwyczajnym posiedzeniu zaapelowała do rządu i parlamentu RP o zagwarantowanie środków finansowych na reformę systemu edukacji oraz objęcie osłonami pracowników placówek oświatowych.
 
Nadzwyczajne posiedzenie Rady zwołane zostało 28 września. – Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność żąda od rządu i parlamentu RP zagwarantowania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia reformy, tak by nie odbyła się ona kosztem jednostek samorządu terytorialnego, a w konsekwencji pracowników oświaty i uczniów – podkreślono w apelu.
 
Gdzie pieniądze na reformę?
Przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność Lesław Ordon podkreśla, że w ustawie budżetowej na przyszły rok nie zaplanowano dodatkowych środków na oświatę. – Rządzący zapowiedzieli gruntowną zmianę systemu edukacji, która ma rozpocząć się już w przyszłym roku i nie zagwarantowali pieniędzy na ten cel. W naszej ocenie nie da się wprowadzić reformy oświaty w zapowiadanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kształcie bez dodatkowych środków – mówi Ordon.
 
Rada Sekcji domaga się też od rządu i parlamentu objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych. – W jednych wypowiedziach minister Zalewska zapewnia, że w związku z reformą systemu edukacji żaden nauczyciel nie straci pracy, a w innych przyznaje, że ze względu na niż demograficzny zagrożonych zwolnieniami może być 40 tys. pracowników oświaty. W budżecie państwa na przyszły rok nie przewidziano środków na osłony socjalne dla tych osób – dodaje przewodniczący.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.