Menu

Solidarność przedstawiła Prezydentowi projekt ustawy o emeryturach stażowych

  • Kategoria: Kraj

Realizacja umowy programowej zawartej między Prezydentem Andrzejem Dudą a „Solidarnością” była tematem spotkania z Piotrem Dudą, Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Henrykiem Nakoniecznym, członkiem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano także o sytuacji gospodarczej w związku z pandemią, w szczególności kwestii bezrobocia; programie Nowego Ładu gospodarczego w kontekście zmniejszenia obciążeń osób najmniej zarabiających; propozycjach zmian ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz przedstawionym przez NSZZ „Solidarność” projekcie ustawy o emeryturach stażowych.

W spotkaniu wzięli udział Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP i Agnieszka Lenartowicz- Łysik, Doradca Prezydenta RP.

Umowa programowa pomiędzy Andrzejem Dudą a NSZZ „Solidarność” została zawarta 5 maja 2020 roku. Zawierała m.in. postulat ochrony miejsc pracy, wsparcia dla silnej polskiej gospodarki oraz promocję patriotyzmu gospodarczego.

www.prezydent.pl

 

Czytaj całość...

Piotr Duda: Kondolencje po tragicznej śmierci Jana Lityńskiego

„Utonął ratując psa”. Tragiczne okoliczności śmierci Jana Lityńskiego

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 0,9 proc.

W wyniku pandemii marynarze nie mogą normalnie wrócić do domu

Impas spowodowany pandemią wpłynął negatywnie na sytuację marynarzy na całym świecie. Problemem jest między innymi podmiana załóg – setki marynarzy miesiącami przebywa na statkach, nie mogąc wrócić do domu. O tym w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówił Andrzej Kościk, przewodniczący Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.

– Problem jest znany od wielu miesięcy. Dlatego wszystkie organizacje międzynarodowe wzywają rządy do uznania marynarzy za kluczowych pracowników. W czasie kryzysu należy dołożyć wszelkich starań, żeby umożliwić marynarzom zakończenie pracy zgodnie z ich indywidualnymi kontraktami, zapewnić im odpoczynek i możliwość powrotu do domu. W wyniku pandemii marynarze w niektórych krajach nie mogą normalnie wrócić do bliskich ze względu na restrykcyjne przepisy w poszczególnych krajach, a armatorzy nie mogą dokonać podmiany. W ten sposób marynarze pozostają na statkach przez kilkanaście miesięcy, a czasem nawet to dwóch lat. Polskich pracowników także dotknęła ta sytuacja, w Brazylii, we Włoszech czy w Chinach i korzystaliśmy z pomocy polskiego rządu – wyjaśniał Kościk.

– To jest niebezpieczna sytuacja, bo odporność psychiczna marynarzy jest ograniczona. Oni normalnie nie wracają po pracy do domu – cały czas spędzają na statku i muszą mieć czas na odpoczynek. Jeśli czas ich pracy zostanie przekroczony, może dojść do nieprzewidzianych sytuacji: awarii, pomyłek,  a to grozi katastrofą morską. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy krajem morskim, który ma kilkaset kilometrów dostępu do morza. Armatorzy zatrudniają kilka tysięcy polskich marynarzy i to wymaga od nas zrozumienia i dołożenia wszelkich starań, by pomóc marynarzom. Oni transportują dla nas teraz leki, szczepionki, artykuły medyczne – podkreślał przewodniczący.

Deklaracja Neptuna daje pewną nadzieję na polepszenie losu marynarzy. Podpisało ją ponad 300 liderów branży morskiej i praw człowieka. To globalne zobowiązanie ma zakończyć kryzys związany ze zmianą załogi. – Podpisali je armatorzy statków, czarterujący, inwestorzy, organizacje pozarządowe, grupy branżowe, które zdecydowały, że razem z rządami trzeba podjąć maksymalne działanie umożliwiające pomoc. To deklaracja mówiąca o tym, że nieuczciwi armatorzy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, również finansowej, gdy zakazują podmiany załogi – dodał Andrzej Kościk.

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

 

Czytaj całość...

40. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

W obronie pamięci Anny Walentynowicz i przeciw fałszowaniu historii

Podwyżki w rybnickim szpitalu

Seminarium EZA o ponadnarodowych układach ramowych

Czy ponadnarodowe układy ramowe pozwolą na negocjacyjne zbliżenie standardów pracy w korporacjach ponadnarodowych na obszarze UE? To pytanie, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy dwudniowego seminarium odbywającego się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” i EZA, a współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. Składa się z czterech części: wprowadzenia do tematu, panelu praktyków, aspektów prawnych oraz kwestii wdrażania TCA, a więc ponadnarodowych układów ramowych.

Otwarcia seminarium dokonał wiceprzewodniczący EZA Józef Mozolewski, członek Komisji Krajowej oraz szef Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Potrwa dwa dni (czwartek i piątek) i zostanie podsumowane przez zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdana Kubiaka.

ml

 

Czytaj całość...

Prace coraz bardziej zaawansowane!

Debata Krajowej Sekcji Młodych NSZZ “Solidarność”

Konkurs „Solidarność – droga do wolności” pod patronatem Piotra Dudy

Promujmy układy zbiorowe! Podsumowanie projektu COLBAR

25 lutego odbędzie się konferencja internetowa na temat układów zbiorowych. Podsumowuje ona międzynarodowy projekt badawczy z udziałem m.in. NSZZ „Solidarność”.

Na konferencji przedstawione zostaną wstępne rezultaty analizy ponad 600 układów zbiorowych z różnych państw europejskich przeprowadzonej w ramach projektu COLBAR, koordynowanego przez fundację WageIndicator z Uniwersytetu w Amsterdamie. Konferencja będzie także okazją do debaty na temat roli układów zbiorowych w zmieniającej się rzeczywistości. Jednym z jej elementów będzie panel dyskusyjny dotyczący sytuacji w państwach Grupy Wyszehradzkiej.  

W trakcie konferencji zapewnione zostanie polskie tłumaczenie, a chętni mogą rejestrować się tutaj lub za pomocą linku zamieszczonego w załączonym zaproszeniu z programem.

bb-k

Czytaj całość...

Czy polska europarlamentarzystka wesprze inicjatywę europejskiej płacy minimalnej?

14 lutego dniem solidarności z Lee Cheuk Yanem

Wzmocnienie dialogu społecznego w UE

Strażacy z Sosnowca postawili na „Solidarność”

Pod koniec ubiegłego roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu powstała „Solidarność”.Sosnowieccy strażacy zrzeszyli się w „S” – bo jak twierdzą – organizacja związkowa, która do tej pory działała w ich jednostce, nie spełniała oczekiwań pracowników. Teraz liczą na dobrą współpracę z pracodawcą w sprawach dotyczących załogi.
 
– Powstanie drugiego związku zostało pozytywnie przyjęte przez pana komendanta, który zaprosił nas na spotkanie. Odbyło się ono 25 stycznia, a w jego trakcie pracodawca przedstawił projekt porozumienia dotyczącego współpracy z nową organizacją związkową. Odniesiemy się do tych propozycji w ciągu najbliższych dni – zapowiada Dominik Duraj, przewodniczący „Solidarności” w KM PSP w Sosnowcu.
 
Jak podkreśla, strażacy z Sosnowca postanowili zrzeszyć się w „Solidarności”, ponieważ mieli problemy z uzyskaniem informacji dotyczących kwestii pracowniczych, takich jak rozbieżności w wysokości nagród, czy kryteria doboru pracowników na szkolenia zawodowe. – Pytania o te sprawy kierowaliśmy do kolegów z branżowego związku, ale nie otrzymywaliśmy żadnych odpowiedzi na nie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pan komendant ma prawo do podejmowania decyzji, ale my chcieliśmy poznać ich uzasadnienie. Niestety, o wielu kwestiach dowiadywaliśmy się pocztą pantoflową, a to rodziło napięcia i niepotrzebne konflikty między pracownikami – dodaje Dominik Duraj. – Mamy nadzieję, że w przyszłości, podejmując tego typu decyzje pan komendant będzie brał pod uwagę głos przedstawicieli pracowników. Jak ludziom będzie się lepiej pracowało, to cała jednostka na tym skorzysta – mówi przewodniczący „S” w KM PSP w Sosnowcu.
 
www.solidarnosckatowice.pl
Czytaj całość...

Świąteczne rabaty dla posiadaczy Elektronicznej Legitymacji Członkowskiej

Animex Ełk potroił uzwiązkowienie!

Kolejne sukcesy w pozyskiwaniu nowych członków Związku w Słupsku

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.