Menu

Pomoc Ukrainie będzie kosztować, ale w imię wyższych wartości należy ponieść taką cenę!

Postawa Polaków w obliczu wojny na Ukrainie, ale także kwestia organizacji efektywnej pomocy ukraińskim uchodźcom - to główne tematy dzisiejszej rozmowy w porannym „Studiu Bałtyk”. Zaproszenie Anny Popławskiej przyjął Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 
Marek Lewandowski zgodził się z twierdzeniem, że słowo „solidarność” w ostatnich dniach, po raz kolejny, nabrało wielkiego znaczenia. - W każdej takiej sytuacji, z jaką mamy teraz do czynienia w Ukrainie, byliśmy pierwszymi, którzy uruchamiali swoje wszystkie możliwości i apelowali do innych o to samo. Wbrew temu, co nam się czasem wmawia, jesteśmy społeczeństwem, które ma powody do dumy. Myślę, że Ukraińcy nie spodziewali się, że mają w nas takich przyjaciół - powiedział.
 
Dodał, że w pomoc naszym sąsiadom angażują się wszystkie regiony „Solidarności”, a ośrodki,  m.in. w Spale, znajdujące się w dyspozycji związku, zostaną przygotowane na przyjęcie uchodźców. Potwierdził, że są czynione starania, aby wykluczyć ze struktur międzynarodowych rosyjskie związki zawodowe. - Trzeba ich izolować na każdym polu - nie miał wątpliwości.
 
Rozmowa dotyczyła także  bardzo konkretnej pomocy, jakiej Polska będzie udzielała ukraińskim uchodźcom na miejscu. - Do zrobienia są dziesiątki praktycznych rzeczy, aby pomóc tym ludziom w miarę normalnie żyć. Każdy, czy to osoba prywatna, czy organizacja, powinna uczynić co może - powiedział, dodając, że jego zdaniem, olbrzymia skala pomocy wygeneruje konkretne koszty. - Chcemy, aby w świat, a przede wszystkim do żołnierzy ukraińskich, którzy walczą o swoją ojczyznę, dotarł komunikat: „Zaopiekujemy się waszymi żonami i dziećmi”. Jako społeczeństwo musimy sobie uświadomić, że jeśli pojawi się u nas kilka milionów osób, z których duża część będzie chciała zostać w Polsce, to ta pomoc będzie kosztować. Ale jeśli w imię wyższych wartości warto ponosić cierpienia i koszty, to to jest ten moment - powiedział Marek Lewandowski.
 
Dodał, że aby uniknąć złych doświadczeń z zatrudnianiem Ukraińców w Polsce, działania w tym zakresie powinny być koordynowane przez państwo. - Biorąc pod uwagę skalę problemu, tylko państwowe służby zatrudniania są w stanie to zorganizować. Wręcz powinien być wprowadzony wymóg rejestracji zatrudnienia, abyśmy my, jako państwo, wiedzieli na czym stoimy, a Ukraińcy, byli zatrudniani legalnie i wiedzieli, jakie mają prawa i możliwości, również w kwestii ewentualnej przynależności  do „Solidarności” - powiedział.
 
Polskie Radio Koszalin
ap/sz
 
 
 


 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.