Menu

40 lat po wydarzeniach stanu wojennego w Polsce wciąż toczą się dyskusje na jego temat

40 lat po wydarzeniach stanu wojennego w Polsce wciąż toczą się dyskusje na jego temat fot. M.Żegliński
Międzynarodowa współpraca redakcji "Tygodnika Solidarność" nabiera rozpędu. Dziś w Bratysławie o godzinie 17:00 rozpoczęło się spotkanie dyskusyjne poświęcone historii opozycji antykomunistycznej w Polsce i na Słowacji. W spotkaniu biorą udział Michał Ossowski, redaktor naczelny oraz Mateusz Kosiński, publicysta "Tygodnika Solidarność".
 

Słowacką stronę reprezentuje Peter Jašek, historyk słowackiego Instytut Pamięci Narodu (UPN), a moderatorem dyskusji jest Ján Endrődi, dyrektor Festiwalu Wolności, również historyk UPN-u. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Bratysławie oraz Instytut Pamięc Narodu. 

Jak społeczeństwo polskie zareagowało na działalność Solidarności i ogłoszenie stanu wojennego w 1981 roku? Jak deklaracja Karty 77 została przyjęta przez społeczeństwo na Słowacji i w Czechach? Jakie są podobieństwa i różnice w rozwoju sytuacji w Polsce i Czechosłowacji na początku lat 80-tych? M.in. na te pytania usiłować odpowiedzieć będą uczestnicy debaty.

- Chciałbym podziękować za możliwość wzięcia udziału w dzisiejszym wydarzeniu. To jest bardzo ważne i bardzo budujące, że możemy wymieniać między naszymi krajami na gruncie międzynarodowym wspólne doświadczenia z tego okresu historycznego, który był też okresem wspólnym dla naszych narodów - nie tylko dla naszych, bo dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - ale dla naszych narodów w sposób szczególny. 40 lat po wydarzeniach stanu wojennego w Polsce wciąż toczą się dyskusje, a temat ten jest nadal żywy. Warto o tym rozmawiać i wymieniać wspólne doświadczenia.

- mówił Michał Ossowski.

- Chciałbym także podziękować za możliwość udostępnienia wystawy poświęconej 40-leciu "Tygodnika Solidarność" na Słowacji. To dla nas bardzo ważna rzecz i duże wyróżnienie.

- zaznaczył redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność"

www.tysol.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.