Menu

„Jednostki ochrony zdrowia nie mogą funkcjonować bez salowych czy techników”

Podczas spotkania zespołu trójstronnego z ministrem zdrowia ustalono nowe stawki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Co dokładnie Solidarności udało się uzyskać? Między innymi o tym mówił na antenie Radia Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Jeśli chodzi o zmianę wynagrodzeń w ochronie zdrowia, to jest to przede wszystkim konsekwencją ustawy, która została wynegocjowana kilka lat temu, a która dotyczy minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych i niemedycznych. W tej chwili wszelkie negocjacje odbywają się bezpośrednio w ramach tej ustawy. A więc sytuacja jest już dzisiaj uporządkowana, to nie są takie relacje, które kiedyś były, gdy każda grupa zawodowa wyrywała swoje, gdy często każda mająca większą siłę przebicia uzyskiwała dla siebie bardzo duże podwyżki kosztem innych grup zawodowych, przede wszystkim tych, bez których jednostki zdrowia nie mogą funkcjonować, jak technicy, salowe i cała rzesza pracowników szpitali – wyjaśniał Marek Lewandowski.

W audycji „Głos pracownika” przypomniano także, że zapowiedziane są podwyżki dla policjantów, strażaków i funkcjonariuszy straży granicznej. Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają miesięcznie więcej o 500 zł na rękę. Podwyżek nie dostaną natomiast pracownicy cywilni policji.

– To jest sprawa bardzo poważna, bo słyszeliśmy na konferencji ministra Mariusza Kamińskiego, że trwają negocjacje, ale niestety takie negocjacje nie trwają. Pracownicy cywilni policji są więc bardzo rozgoryczeni. To też jest sytuacja zupełnie kuriozalna, bo policja nie może funkcjonować bez pracowników cywilnych, którzy stanowią bardzo dużą część resortu czy służby. Ciężko przecież sobie wyobrazić, żeby policjant pojechał na zgłoszenie, jeśli dyżurny nie odbierze telefonu i go tam nie skieruje. A o takich pracownikach między innymi mówimy. Solidarność pracowników cywilnych policji jest zdeterminowana do podejmowania akcji. Z tego, co mi wiadomo, będą wchodzić w spory zbiorowe. Oczywiście my te działania będziemy wspierać, są na to zarówno odpowiednie fundusze, jak i zaplecze merytoryczne. Nasi eksperci są do dyspozycji – tłumaczył Marek Lewandowski

źródło:Radio Gdańsk

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.