Menu

Życzyłem wszystkim wielu przeżyć duchowych i one tutaj rzeczywiście są

Życzyłem wszystkim wielu przeżyć duchowych i one tutaj rzeczywiście są fot. M.Żegliński

- Pierwsze moje spotkanie z ks. Władysławem Palmowskim z Krakowa, który reprezentuje organizatorów tegorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy odbyło się właśnie w tym duchu – dyskutowaliśmy o tym, że potrzebna jest wspólna modlitwa, że nie możemy dać się zamknąć w czterech ścianach. Po frekwencji dzisiejszego wydarzenia widać, jak trafne były to intuicje i jak wiele osób pragnęło zgromadzić się na Jasnej Górze i stworzyć tę wielką wspólnotę modlitewną – bez względu na warunki pogodowe - powiedział Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w rozmowie z Agnieszką Żurek.

- Jakie refleksje towarzyszą Panu po pierwszym dniu Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę?


- Pomimo ulewnego deszczu i przenikliwego zimna cały plac na Jasnej Górze był wypełniony ludźmi. To było niesamowite wrażenie. Kiedy składaliśmy kwiaty przed pomnikiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, życzyłem wszystkim wielu przeżyć duchowych i one tutaj rzeczywiście są. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, Apelu Jasnogórskim i Drodze Krzyżowej, zostaliśmy ubogaceni skierowanym do nas wspaniałym słowem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, dzisiejszy dzień ma równie bogaty i piękny program, którego centralnym punktem jest Msza Święta z homilią metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Jasna Góra jest dla nas szczególnym miejscem. Tutaj ładujemy akumulatory na cały rok.

- Tegoroczna pielgrzymka była szczególnie oczekiwana z uwagi na odwołanie tego wydarzenia rok temu w czasie obostrzeń związanych z koronawirusem?

- Zdecydowanie tak. Pierwsze moje spotkanie z ks. Władysławem Palmowskim z Krakowa, który reprezentuje organizatorów tegorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy odbyło się właśnie w tym duchu – dyskutowaliśmy o tym, że potrzebna jest wspólna modlitwa, że nie możemy dać się zamknąć w czterech ścianach. Po frekwencji dzisiejszego wydarzenia widać, jak trafne były to intuicje i jak wiele osób pragnęło zgromadzić się na Jasnej Górze i stworzyć tę wielką wspólnotę modlitewną – bez względu na warunki pogodowe. Przeżywaliśmy tutaj już i upał, i śnieg, także nie są nam straszne trudy tej pielgrzymki. Jak pięknie powiedział biskup Andrzej Jeż - możemy je wręcz ofiarować Panu Jezusowi, który za nas znosił nieporównywalnie większe trudy w czasie Drogi Krzyżowej.

- W tym roku duchowo z pewnością towarzyszy pielgrzymom nasz nowy błogosławiony ks. Kardynał Stefan Wyszyński.

Tak, ogromnie cieszymy się z jego beatyfikacji, na którą tak długo czekaliśmy. To było niesamowite przeżycie. Teraz czekamy na kanonizację błogosławionego księdza Jerzego.


www.tysol.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.