Menu

Tadeusz Majchrowicz: Wyrok TSUE ma się nijak do kwestii Europejskiego Zielonego Ładu!

Tadeusz Majchrowicz: Wyrok TSUE ma się nijak do kwestii Europejskiego Zielonego Ładu! Fot. A.Uciechowska domena publiczna

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się nijak do kwestii [Europejskiego Zielonego Ładu] i zrównoważonego dochodzenia do niego. To kuriozalna decyzja. Niewyobrażalne jest to, że jednoosobowo można podejmować wyroki o takich skutkach. Próba wyłączenia elektrowni Turów nie jest wyłączeniem z sieci jakiegoś silnika, który przestanie na pewien moment chodzić, ale to są miliardy złotych strat, niebezpieczeństwo ekologiczne – powiedział Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W zeszłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, abyśmy natychmiastowo wstrzymali wydobycie węgla w kopalni Turów. [czytaj więcej] Z decyzją nie zgadza się polski rząd, pracownicy kopalni oraz „Solidarność”. Sytuację skomentował Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący „Solidarności”.

– Wyrok TSUE ma się nijak do kwestii Europejskiego Zielonego Ładu i zrównoważonego dochodzenia do niego. To kuriozalna decyzja. Niewyobrażalne jest to, że jednoosobowo można podejmować wyroki o takich skutkach. Próba wyłączenia elektrowni Turów nie jest wyłączeniem z sieci jakiegoś silnika, który przestanie na pewien moment chodzić, ale to są miliardy złotych strat, niebezpieczeństwo ekologiczne. To decyzja, która nie mieści się w głowie – mówił gość Radia Maryja.

Przeciwko decyzji TSUE protestują pracownicy kopalni Turów.

– Protest będzie się nasilał, jeśli nie otrzymamy na piśmie decyzji rządu i jego stanowiska. Popatrzmy, że wczoraj premier ogłosił wielki sukces, a za chwilę premier Czech stwierdził, że na nic takiego się nie zgodził. Nawet nie wiemy, jak wyglądały negocjacje, czym się zakończyły. To bardzo bulwersująca i niezdrowa sytuacja – podkreślił wiceprzewodniczący „Solidarności”.

– Warto podkreślić, że cały kompleks Turowa jest wielokrotnie mniejszy niż ten po stronie czeskiej lub niemieckiej, więc decyzja jest tym bardziej zadziwiająca. To jest tak, iż po drugiej stronie słychać głos: „Kochana totalna opozycjo, w czym możemy Wam jeszcze pomóc, żebyście wreszcie wysadzili ten krwiożerczy pisowski rząd i dyktatora Kaczyńskiego? Co jeszcze możemy dla Was zrobić?” To jest taka retoryka – dodał gość „Aktualności dnia”.

„Solidarność” nie jest zadowolona z dotychczasowych warunków, na podstawie których miałoby zostać uchwalone porozumienie w tej sprawie.

– Jeżeli po naszej stronie mają być badania, budowane zapory za miliardy złotych, to taki kompromis każdy z nas mógłby zawrzeć z każdym rządem. Nie możemy być tak ulegli, że weźmiemy na siebie wszystkie koszty. To jest dla nas niepojęte i dlatego upieramy się, iż decyzję polskiego rządu jak w tej sprawie postąpi, chcemy na piśmie – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem Tadeusza Majchrowicza można odsłuchać [tutaj].


pm
 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.