Rada KSOiW
Członkowie Rady stanowczo podkreślili, że stanowisko o żądaniu odwołania Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji, które przyjęło Walne Zebranie Delegatów w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest nadal aktualne. Formuła spotkań z minister Anną Zalewską się wyczerpała – akcentowali związkowcy. Przypomniano, że niemożność prowadzenia konstruktywnego dialogu z szefową resortu edukacji doprowadziło do akcji protestacyjnej „Solidarności” pracowników oświaty w Warszawie, a postulaty KSOiW tam przedstawione nie zostały spełnione.
NAUCZYCIELE DLA NIEPODLEGŁEJ
Pod takim hasłem 13 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku (z udziałem m. in. emerytowanych działaczy „S” oświatowej, grupy związkowej z Norwegii, Małgorzaty Bielang – Pomorskiej Wicekurator Oświaty, Krzysztofa Dośli – Przewodniczącego Zarządu Regionu Gd. NSZZ „S”). Podczas Rady odbył się koncert barda „S” – Andrzeja Kołakowskiego oraz wykład przedstawiciela IPN – Andrzeja Szubarczyka pt. „Przykłady niezwykłych postaw nauczycieli z Pomorza” (przypomniano m. in., że podczas II wojny światowej zginęło ok. 30 proc. polskich nauczycieli, w tym prawie 600 w Katyniu. Przypomniano o strajku w 1980 i 1993 roku, o głodówce w 1994 r, o pikietach m. in. z lat 2011, 2013, 2015, 2018 i hasłach dotyczących potrzeby DIALOGU i GODZIWYCH PŁAC w oświacie). Wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej (Zdzisław Brzeziński – Kościerzyna, Maria Golly-Nowak – Gdańsk, Anna Tarnowska – Wejherowo) oraz Złotą Odznakę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” (Danuta Wójcik – Rumia). Uczniowie otrzymali nagrody w konkursie plastycznym „ Polska – moje miejsce, mój kraj”. Zebranie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
13 listopada 2018 r. w Gdańsku wręczono nagrody, otwarto wystawę prac plastycznych WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „POLSKA – MOJE MIEJSCE, MÓJ KRAJ”. Został on zorganizowany w celu uświetnienia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i popularyzowania wśród młodzieży szkolnej twórczości patriotycznej przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. Patronat nad konkursem objęli: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Do posiedzenia jury wpłynęło 335 prac plastycznych z całego regionu pomorskiego, w tym z: Brus, Gdańska, Goręczyna, Gdyni, Lubieszewa, Lubni, Malborka, Małej Słońcy, Nowego Dworu Wejherowskiego, Nowego Stawu, Ogorzelin, Pogórza, Połczyna, Pruszcza Gdańskiego, Rudna, Silna, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa i Wierzchucina.
Na przełomie września i października 2018 r. Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedziba w Gdańsku skierowała dwa pisma do Przewodniczącego KSoiW – Ryszarda Proksy z prośbą o skuteczną interwencję. Dotyczą one:
- problemu uśredniania godzin, które naliczanie jest od tego roku szkolnego bardziej niekorzystne dla nauczycieli między innymi z uwagi na nowelizację ustawy Karta nauczyciela, jak i wykładni prawnej MEN w tej sprawie, na która powołują się organy prowadzące. Więcej ….
- potrzeby pilnej nowelizacji rozporządzenia MEN dotyczącego opiniowania projektów organizacji pracy szkół tak, aby opinia związkowa była integralną częścią arkusza organizacyjnego, który obowiązkowo musi trafić do organu prowadzącego i Kuratorium. Nie zaś do przysłowiowej „szuflady”. Więcej informacji w załącznikach.
Anna Kocik
Zastępca Przewodniczącego Sekcji