Biura Regionu Środkowo-Wschodniego pracują od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00 do 15:00


Konferencja prasowa - Bieg Solidarności i PKO Półmaraton Solidarności

26-05-2022

Konferencja prasowa - Bieg Solidarności i PKO Półmaraton Solidarności

Podczas konferencji prasowej (26 maja br.) gościliśmy przyjaciół Biegu Solidarności - w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego obecny był pan Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, miasto Świdnik reprezentował pan burmistrz Waldemar Jakson, natomiast Bank PKO BP pani Magdalena Babiarz. W imieniu organizatora głos zabrał pan Marek Wątorski, Dyrektor Biegu.

- Ta forma Biegu Solidarności, która uczy historii młodych pokoleń, dzieci i młodzieży, jest formą szczególną, zasługującą na wsparcie – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

- Ideą biegu jest niesienie historii Lubelskiego Lipca 1980 w Polskę i świat. Od wielu lat, dzięki partnerom i sponsorom, niewątpliwie nam się to udaje – podkreślał Marek Wątorski, dyrektor biegu. - Po raz kolejny będziemy gościć zawodników światowej klasy. Mamy wiele zapytań z kraju i ze świata, w tym od biegaczy z Kenii. Ale na start zapraszamy oczywiście zawodników różnej klasy sportowej.

Uczestnicy poprzednich Półmaratonów Solidarności wiedzą, że bieg można połączyć ze wsparciem akcji charytatywnej „biegnę dla…”. - Chcemy na sportowo upamiętnić ważne historyczne wydarzenie, ale jest to również okazja do rywalizacji i świetnej zabawy dla całych rodzin – mówiła Magdalena Babiarz, przedstawiciel sponsora tytularnego, PKO Banku Polskiego. - W tym roku zawodnicy będą mogli wspomóc Jasia chorego na rozszczep kręgosłupa. Wystarczy przyczepić do koszulki kartkę „biegnę dla Jasa”, a Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże wsparcie na leczenie i rehabilitację chorego chłopca – zachęcała Magdalena Babiarz.

Bieg na dystansie półmaratonu rozpocznie się w Świdniku. Zawodnicy wyruszą na trasę z ulicy Strażackiej, nieopodal historycznej bramy zakładu WSK PZL Świdnik. To w tym zakładzie w 1980 roku doszło do strajku robotników, który zapoczątkował falę strajków w całym regionie.

- Cieszę się, że idea biegu trwa nadal. Bez znajomości historii, która jest lepiszczem narodu, także więzi lokalnych, nie ma narodu i nie ma społeczeństwa – twierdził Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Długo walczyliśmy o pamięć historyczną, ponieważ nie chciano przyjąć do wiadomości, że przed wydarzeniami sierpniowymi był lipiec i to u nas strajkowały dziesiątki zakładów. To nam się udało i bieg symbolicznie zaczyna się w Świdniku, w miejscu gdzie rozpoczęły się strajki. Były wprawdzie wcześniej przestoje w różnych zakładach, ale w Świdniku był prawdziwy kilkudniowy strajk, z postulatami politycznymi, a robotnicy nie wychodzili na zewnątrz. To dało początek fali, która wstrząsnęła całą Lubelszczyzną, a następni czuli się pewniej, działali solidarnie – podkreślał Waldemar Jakson.

4 czerwca br. odbędzie się kolejna, dziewiąta edycja PKO Półmaratonu Solidarności oraz dwudziesta dziewiąta edycja Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla biegaczy, kibiców, ich rodzin oraz wszystkich miłośników zdrowego i aktywnego trybu życia. W bieżącej edycji ponownie powitamy zawodników z zagranicy.

Wzorem lat ubiegłych półmaraton rozpocznie się w Świdniku, natomiast linia mety została zorganizowana na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Start 9. PKO Półmaratonu Solidarności o godz. 9:00. O tej samej godzinie wystartują na stadionie najmłodsi biegacze w biegach towarzyszących.

Tradycyjnie młodzież i studenci otworzą bieg w stolicy województwa o godz. 8:00 na ul. Królewskiej. Oczywiście zapraszamy do najbardziej emocjonującego biegu najmłodszych, czyli przedszkolaków oraz uczniów klas 1-4 ze szkół podstawowych. Wyjątkowo tym roku organizowany jest 1. Lubelski Bieg Rodziców i Nauczycieli na dystansie 2,3 km. Ze względów organizacyjnych organizator wprowadził limity uczestników, dlatego obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”!

Na mecie na wszystkich zawodników czeka wyjątkowy medal i pamiątkowa koszulka.

Program startów i dystans na bieżni stadionu lekkoatletycznego w Lublinie

Krasnal niepełnosprawny rocznik 2018-2017, dystans 150 m, start godz. 9:00

Krasnal niepełnosprawny rocznik 2016-2015, dystans 150 m, start godz. 9:00

Bobas rocznik 2018 i młodsi, dystans 150 m, start godz. 9:05

Śpioch rocznik 2017, dystans 200 m, start godz. 9:10

Skrzat rocznik 2016, dystans 250 m, start godz. 9:15

Krasnal rocznik 2015, dystans 300 m, start godz. 9:20

Zapisy

Numer startowy można pobrać już od 25 maja br. do 3 czerwca br. w biurze zawodów przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie, pok. 32, II piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. W dniu zawodów, tj. 4 czerwca br., biuro zawodów jest czynne od 7:00 d0 8:30 przy ul. Królewskiej w Lublinie dla biegów ulicznych.

Numery startowe i koszulki dla dzieci będą wydawane w dniu biegu na stadionie od godz. 7:30 do godz. 9:00. W każdej kategorii jest limit – tylko 50 osób w każdej kategorii, według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.

Półmaratończycy obsługiwani są od 25 maja do 1 czerwca 2022 r. (od poniedziałku do piątku) w biurze zawodów w Lublinie, ul. Królewska 3, pok. 32, III piętro, w godz. 9:00-17:00

W dniach 2 i 3 czerwca 2022 r. (czwartek-piątek) wydawanie pakietów startowych w biurze zawodów w Świdniku, Miejski Ośrodek Kultury-Kino Lot, al. Lotników Polskich 24, w godzinach 12:00-20:00.

W sobotę, 4 czerwca br. biuro zawodów nieczynne!

Sponsorzy i partnerzy

Organizacja tak dużej wielopokoleniowej imprezy biegowej nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów
i sponsorów. Sponsorem tytularnym 9. PKO Półmaratonu Solidarności jest Bank PKO BP. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”. Patronat honorowy: Minister Sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin. Organizatorem Biegu jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”
i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Współorganizatorzy: IPN Oddział Lublin i Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Sponsor wydarzenia: LW Bogdanka, Grupa Azoty Puławy. Partnerzy: Herbapol Lublin, WSK PZL Świdnik Grupa Leonardo, Rynek Elizówka, Pszczółka, PEC Świdnik, Pegimek Świdnik, MPK Lublin, LPEC, MPWiK, Lotto, Browary Perła, First Aid.

UTRUDNIENIA W RUCHU I ZMIANY TRAS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

4 czerwca 2022 r.

9. PKO Półmaraton Solidarności to także czasowe utrudnienia w ruchu w Świdniku, Lublinie i trasach dojazdowych (serwisowych S-17) do tych miast. Zachęcamy użytkowników dróg do zmiany trasy lub wyjazdu w innych godzinach.

Całkowite zamknięcie dla ruchu pojazdów na trasie biegu w Świdniku i Lublinie:

ŚWIDNIK

od godz. 8:50 w Świdniku: Strażacka, Szkolna , Lotników Polskich, Niepodległości, Kosynierów, Gen Maczka, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Klonowa, Wyszyńskiego, Piasecka (droga serwisowa) dojazd do węzła S-17 na wysokości Lotników Polskich i ul. Chmielnej. Utrudnienia potrwają do godz. 9:45.

węzeł Świdnik S-17 Lotników Polskich – ulica Chmielna, droga serwisowa S-17 ul. Piasecka
w kierunku Lublina - Kalinówka. Utrudnienia potrwają w godz. 9:00 – 10:30.

LUBLIN

w godz. od 9:00 do godz. 12:00 zamknięte będą dla ruchu ulice Piasecka droga serwisowa S-17, Kalinówka, J. Franczaka „Lalka”, Dr. M. Majdanka, Fabryczna, Rondo Lubelskiego Lipca 80, al. Zygmuntowskie. Otwarcie dróg nastąpi niezwłocznie po zakończeniu biegu.

LUBLIN 

od godz. 7:00 do godz. 9:00 zamknięte będą ul. Królewska, Wyszyńskiego, Zamojska, Unii Lubelskiej, Rondo Lubelskiego Lipca 80, al. Zygmuntowskie.

LUBLIN

dojazd do cmentarza na Majdanku tylko z kierunku ronda Dekutowskiego. Komunikacja miejska kursuje w jednym kierunku od ronda Lubelskiego Lipca 80” do dzielnicy Felin. Trasy powrotne objazdami.

dojazd do parkingów Aqua Lublin – MOSiR jednym wjazdem tylko z kierunku Plac Bychawski – Piłsudskiego. Wyjazd z parkingu jednym wyjazdem najbliższym ronda Lubelskiego Lipca 80 z nakazem ruchu w lewo/prawo. 

Wznowienie ruchu pojazdów nastąpi niezwłocznie po zakończeniu biegu.

Prosimy mieszkańców Lublina i Świdnika o wyrozumiałość i włączenie się w kibicowanie na trasach 29. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”.

Jednocześnie przepraszamy za utrudnienia wszystkich użytkowników dróg, w tym przedsiębiorców
i turystów.

Zapisy do Półmaratonu pod linkiem: >>>

Zapisy do Biegu Solidarności pod linkiem: >>>

 

"Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie"

 

    

 

    

Dodaj komentarz:

Komentarze:
Brak komentarzy.