W dniu dzisiejszym 30 września 2019 roku zmarł Kornel Morawiecki, fizyk, nauczyciel akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego miał 78 lat.
Kornel Morawiecki był legendą "Solidarności", wieloletnim działaczem opozycji antykomunistycznej, jednym z przywódców strajków z sierpnia 1980 roku.
W 1979 roku związał się z drugoobiegowym "Biuletynem Dolnośląskim". W sierpniu 1980 roku organizowali strajki we Wrocławiu. Został aresztowany i osądzony za przygotowanie odezwy do żołnierzy radzieckich stacjonujących w Polsce.
We wrześniu tego samego roku uczestniczył w budowaniu regionalnych struktur "Solidarności".
Uniknął internowania po wprowadzeniu stanu wojennego. Od tamtej pory zaangażował się w działalność podziemną. W nocy z 13 na 14 grudnia ukazał się pierwszy numer drugoobiegowego pisma "Z dnia na dzień". Wydawał także prasę regionalnej "Solidarności".
Na przełomie maja i czerwca 1982 roku Kornel Morawiecki powołał organizację "Solidarność Walcząca". Jak wskazano w jej manifeście, podstawowymi założeniami była "walka o odzyskanie niepodległości i budowa Rzeczpospolitej Solidarnej", odrzucano ugodę z władzą oraz deklarowano "walkę podjazdową na wszystkich poziomach i różnymi metodami".
9 listopada 1987 roku we Wrocławiu Kornel Morawiecki został zatrzymany przez SB. Przetransportowano go do Warszawy i osadzono w areszcie na Rakowieckiej.
30 kwietnia 1988 roku Kornel Morawiecki wyjechał do Włoch, ale podczas próby powrotu do kraju został deportowany do Wiednia. Do Polski udało mu się powrócić po koniec sierpnia 1988 roku.
W 1990 roku i 2015 roku Kornel Morawiecki chciał wystartować w wyborach prezydenckich, nie zebrał jednak wymaganych stu tysięcy podpisów. Udało mu się to w międzyczasie - przed wyborami w 2010 roku. W I turze zajął 10. - ostatnie - miejsce, otrzymując 0,13 procenta głosów. W drugiej turze ogłosił poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego.

W 2015 roku uzyskał mandat poselski, startując z listy partii Kukiz'15 i wkrótce, jako najstarszy z posłów, został marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji.


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

PRZEZ MIŁOSIERDZIE BOŻE NIECH ODPOCZYWA W POKOJU.