Menu

Wielki sukces „S” w Airbus Poland!

Dzisiaj rano w Airbus Poland podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

Pod koniec roku 2020 w Airbus Poland został wypowiedziany jednostronnie Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, przez poprzedniego Prezesa Zarządu, odchodzącego wówczas z firmy. – Domagaliśmy się tego od długiego czasu, ponieważ bardzo negatywnie ocenialiśmy jego wpływ na działalność Airbusa w Polsce. Po tym okresie stanowisko Prezesa Zarządu objął Johannes von Thadden, z którym wypracowaliśmy szybko nowy Układ Zbiorowy Pracy, który jest korzystny przede wszystkim dla pracowników i sprawia, że nasza firma jest bardziej konkurencyjna na rynku – mówi Rafał Chojecki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Airbus Poland, przewodniczący Rady Pracowników Airbus Poland.

Co znajduje się w podpisanym właśnie porozumieniu? – Z pewnością należy tutaj wymienić podwyżki wynagrodzeń, zwiększony odpis na ZFŚS, jubileusze i odprawy emerytalne, zapisy zabezpieczające pracowników w razie wypadku i choroby zawodowej, nowy i atrakcyjny system wynagrodzeń oraz zasady corocznych negocjacji płacowych. To również zapisy odnośnie BHP a także rozdziały dotyczące współpracy z NSZZ „Solidarność” i Społeczną Inspekcją Pracy – wymienia Rafał Chojecki.

Wiceprzewodniczący zakładowej „S” podkreśla także, że w czasie negocjacji wszystkie strony wykazały się wielkim zaangażowaniem oraz chęcią współpracy. – Były dni, w których spędzaliśmy godziny i wychodziliśmy z niczym, aby następnego dnia zrobić duży krok w przód. Może świadczyć o tym fakt, że porozumienie podpisaliśmy o 7 rano, ponieważ jeszcze wczoraj przez cały dzień „zamykaliśmy” niejasne zagadnienia. Trzeba podkreślić, że mieliśmy prawdziwego partnera po drugiej stronie, który z pewnością rozumie i docenia istotę dialogu pracowniczego – przyznaje Chojecki.

Czy Solidarność jest zadowolona z wynegocjowanych warunków? – Zdecydowanie tak, ponieważ wynik zdecydowanie podkreśla jak ważny jest dialog pracowniczy i organizowanie się pracowników w zakładzie pracy. To oni razem są silnym głosem, który pozwala ich przedstawicielom na prowadzenie skutecznych negocjacji z pracodawcą, który czasami zapomina, że pracownik jest najważniejszym zasobem każdego przedsiębiorstwa – puentuje Rafał Chojecki.

O komentarz poprosiliśmy także Prezesa Zarządu Airbus Poland, Johannesa von Thaddena. – To dobry dzień dla naszych pracowników i Airbus Poland. Właśnie podpisaliśmy nowoczesny Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Najważniejszą częścią tego dokumentu jest nowy system wynagradzania. Oznacza to wyższe, rynkowe wynagrodzenia zasadnicze dla naszych pracowników, bardziej przejrzysty system oraz określone jasne zasady dobrej współpracy pomiędzy zarządem a związkami zawodowymi. Wyznaczamy wysoki standard w Polsce. Cieszymy się, że po wielu miesiącach intensywnych negocjacji udało nam się wspólnie wypracować wiele korzystnych rozwiązań dla wszystkich pracowników. NSZZ „Solidarność” jako związek zawodowy odegrał w tych negocjacjach bardzo aktywną i konstruktywną rolę. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze i będziemy ją kontynuować w wielu innych obszarach ważnych dla Airbus Poland – powiedział nam Johannes von Thadden.

www.tysol.pl

back to top

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.