Szanowni Państwo,
Przedkładam:
1) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy wraz z załącznikiem, uzasadnieniem i OSR,
Zielona Góra, 29 maja 2019 roku
Szanowni Państwo,
do Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze napływają liczne zapytania dotyczące rozpowszechnianych przez działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego informacji, jakoby podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 9,6%, które wdrożone zostaną od 1 września 2019 roku, były pozytywnym efektem przeprowadzonego przez tę organizację strajku.
Oświatowa Solidarność jest niezadowolona z podwyżek, jakie włocławski ratusz zaproponował pracownikom administracji i obsługi szkół oraz Miejskiego Zespołu Żłobków. Związkowcy chcą, by płace wzrosły o 1000 zł w ciągu trzech lat.
Propozycja ratusza to wzrost pensji o 7%. Związkowcy Solidarności stoją jednak na stanowisku, by było to 25%. Ich zdaniem waloryzacja zaproponowana przez urzędników w znaczącej części zostanie przeznaczona na wyrównania do ustawowej płacy minimalnej.
Czytaj więcej:
Rzeszów, 22-23 maja 2019 r.
Przebieg negocjacji z rządem i podpisane z nim 7 kwietnia porozumienie oraz ocena sytuacji w strukturach „Solidarności” pracowników oświaty po zakończeniu protestu nauczycieli, a także nasze uczestnictwo w rozmowach „okrągłego stołu edukacyjnego” to główne tematy, którymi zajmowała się Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, obradująca 22 i 23 maja w Rzeszowie.
Czytaj więcej: Komunikat z obrad Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
Stefan Kubowicz Honorowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Instytut Promocji Nauczycieli „Solidarność”. Nowe władze Stowarzyszenia.
Po upływie pięcioletniej kadencji członkowie Stowarzyszenia Instytut Promocji Nauczycieli „Solidarność” wybrali władze na kolejną kadencję. Zanim jednak to nastąpiło Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, na wniosek ustępującego Zarządu, przyznało założycielowi, długoletniemu przewodniczącemu Stowarzyszenia– Stefanowi Kubowiczowi tytuł Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Instytut Promocji Nauczycieli „Solidarność”.
Dzięki temu porozumieniu nauczyciele otrzymają podwyżkę wynagrodzeń: 5 proc. od stycznia i 9,6 proc. od września bieżącego roku, dodatek za wychowawstwo w wysokości nie mniejszej niż 300 zł. Odstąpiono również od niekorzystnych zmian w karcie nauczyciela. To duży sukces oświatowej „Solidarności".
Warszawa, 25.kwietnia 2019 r.
Oświadczenie „Solidarność” miała rację!
Nauczyciele nie przegrali! Przypomnijmy, że 7 kwietnia zespół negocjacyjny Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podpisał z rządem porozumienie, które uwzględniło większość naszych postulatów.
Czytaj więcej: Stanowisko Prezydium ws. okrągłego stołu, Warszawa, 25 kwietnia 2019 r.