Dyrektor Zespołu Szkół w Krzywiniu, Zbigniew Bernard musi zapłacić tysiąc złotych grzywny. Sąd uznał go winnym wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Chodzi o zajęcia świetlicowe, za które nauczyciele nie otrzymywali wynagrodzenia. Dyrektor z wyrokiem się nie zgadza i zapowiada złożenie odwołania. Wspiera go burmistrz Krzywinia Jacek Nowak, którego zdaniem problem wynika z niejasności w prawie oświatowym.
Czytaj więcej na stronie:
III PZP 1/16
Skład 7 sędziów
Data orzeczenia: 27 kwietnia 2016 r.
Czy przesłanka „rozwiązania przez nauczyciela stosunku pracy”, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800 ze zm.) jest spełniona w przypadku, gdy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.)?
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Warunek rozwiązania stosunku pracy wymagany do nabycia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz.U. Nr 97, poz. 800 ze zm.) jest spełniony w przypadku, gdy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który była zawarta.
W myśl art. 38 ust. 1 ustawy organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
2. Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wystąpienia organu, o którym mowa w ust. 1. Niewydanie opinii w tym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej.
Powołany wyżej przepis ma zastosowanie do stanowisk kierowniczych w szkole, a więc również do stanowiska wicedyrektora szkoły.
Więcej w zał.
O udostępnienie listy nauczycieli, z podaniem wartości dodatku motywacyjnego, zwróciła się do dyrektora szkoły Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność".
Wyrok w załączniku.