Rada KSOiW
Członkowie Rady stanowczo podkreślili, że stanowisko o żądaniu odwołania Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji, które przyjęło Walne Zebranie Delegatów w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest nadal aktualne. Formuła spotkań z minister Anną Zalewską się wyczerpała – akcentowali związkowcy. Przypomniano, że niemożność prowadzenia konstruktywnego dialogu z szefową resortu edukacji doprowadziło do akcji protestacyjnej „Solidarności” pracowników oświaty w Warszawie, a postulaty KSOiW tam przedstawione nie zostały spełnione.
NAUCZYCIELE DLA NIEPODLEGŁEJ
Pod takim hasłem 13 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku (z udziałem m. in. emerytowanych działaczy „S” oświatowej, grupy związkowej z Norwegii, Małgorzaty Bielang – Pomorskiej Wicekurator Oświaty, Krzysztofa Dośli – Przewodniczącego Zarządu Regionu Gd. NSZZ „S”). Podczas Rady odbył się koncert barda „S” – Andrzeja Kołakowskiego oraz wykład przedstawiciela IPN – Andrzeja Szubarczyka pt. „Przykłady niezwykłych postaw nauczycieli z Pomorza” (przypomniano m. in., że podczas II wojny światowej zginęło ok. 30 proc. polskich nauczycieli, w tym prawie 600 w Katyniu. Przypomniano o strajku w 1980 i 1993 roku, o głodówce w 1994 r, o pikietach m. in. z lat 2011, 2013, 2015, 2018 i hasłach dotyczących potrzeby DIALOGU i GODZIWYCH PŁAC w oświacie). Wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej (Zdzisław Brzeziński – Kościerzyna, Maria Golly-Nowak – Gdańsk, Anna Tarnowska – Wejherowo) oraz Złotą Odznakę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” (Danuta Wójcik – Rumia). Uczniowie otrzymali nagrody w konkursie plastycznym „ Polska – moje miejsce, mój kraj”. Zebranie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
13 listopada 2018 r. w Gdańsku wręczono nagrody, otwarto wystawę prac plastycznych WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „POLSKA – MOJE MIEJSCE, MÓJ KRAJ”. Został on zorganizowany w celu uświetnienia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i popularyzowania wśród młodzieży szkolnej twórczości patriotycznej przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku. Patronat nad konkursem objęli: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Do posiedzenia jury wpłynęło 335 prac plastycznych z całego regionu pomorskiego, w tym z: Brus, Gdańska, Goręczyna, Gdyni, Lubieszewa, Lubni, Malborka, Małej Słońcy, Nowego Dworu Wejherowskiego, Nowego Stawu, Ogorzelin, Pogórza, Połczyna, Pruszcza Gdańskiego, Rudna, Silna, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa i Wierzchucina.
Na przełomie września i października 2018 r. Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedziba w Gdańsku skierowała dwa pisma do Przewodniczącego KSoiW – Ryszarda Proksy z prośbą o skuteczną interwencję. Dotyczą one:
- problemu uśredniania godzin, które naliczanie jest od tego roku szkolnego bardziej niekorzystne dla nauczycieli między innymi z uwagi na nowelizację ustawy Karta nauczyciela, jak i wykładni prawnej MEN w tej sprawie, na która powołują się organy prowadzące. Więcej ….
- potrzeby pilnej nowelizacji rozporządzenia MEN dotyczącego opiniowania projektów organizacji pracy szkół tak, aby opinia związkowa była integralną częścią arkusza organizacyjnego, który obowiązkowo musi trafić do organu prowadzącego i Kuratorium. Nie zaś do przysłowiowej „szuflady”. Więcej informacji w załącznikach.
Anna Kocik
Zastępca Przewodniczącego Sekcji
Zmiany: 17.09., godz. 11.30- dodano petycję oraz stanowisko MEN. 18.09., godz. 22.00- dodano materiał filmowy, 19.09. godz. 21.00.- dodano audycję radiową
Pod hasłem „Czerwona kartka dla pani minister” około pięciu tysięcy związkowców protestowało 15 września przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Delegacja przedstawicieli Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” wręczyła minister Annie Zalewskiej petycję z postulatami oświatowej „Solidarności”.
Protestujący mieli na transparentach i wykrzykiwali między innymi hasła: „Dość pozorowanego dialogu”, „Niskie płace dla nauczycieli to wstyd dla polityków”, „Godna płaca za ciężką pracę”, „Nauczyciel to nie wolontariusz”. Na znak protestu wobec polityki MEN wznosili czerwone kartki.
- Choć poparliśmy reformę systemu edukacji, to nie popieramy degradacji zawodu nauczyciela - mówił Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Najważniejsze postulaty oświatowej „Solidarności” to podwyższenie płac w wysokości 15 procent od 1 stycznia 2019 r., zmiana systemu wynagradzania i systemu finansowania zadań oświatowych, usunięcie niekorzystnych przepisów dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli i likwidacja godzin karcianych.
Akcja protestacyjna, która ma się odbyć 15 września w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, przekształcenie Rady KSOiW NSZZ „S” w Komitet Protestacyjny, zwrócenie się do struktur regionalnych o wsparcie w organizacji demonstracji oraz oflagowanie szkół to najważniejsze decyzje, które podjęli członkowie Rady KSOiW NSZZ „S” podczas obrad, które odbyły się dziś (31 sierpnia) w Centrum Okopowa w Warszawie.
Podczas niezwykle burzliwej dyskusji członkowie Rady wyrazili swoje niezadowolenie z powodu wyniku dotychczasowych negocjacji z MEN. Jak podnosili związkowcy dialog prowadzony z minister edukacji Anną Zalewską jest pozorowany, a postulaty formułowane przez „Solidarność” dotyczące najważniejszych problemów związanych z oświatą są ignorowane.
Czytaj więcej: Komunikat z obrad Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 31 sierpnia 2018 r. w Warszawie.
Osiem milionów zł dla ponad dwóch tysięcy pracowników obsługi i administracji w oświacie to efekt podpisanego 27 sierpnia przez przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i władz miasta porozumienia, które reguluje normy pracy i wynagrodzenia.
Od 1 września przepisy zatrudnienia w gdyńskich szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych będą obowiązywać według nowych zasad. Ponadzakładowy Układowy Zbiorowy Dokument, podpisany przez „Solidarność” oraz władze miasta Gdyni, określa zasady zatrudniania pracowników, w tym wymagania kwalifikacyjne, stawki wynagrodzeń oraz normy zatrudnienia.
W tygodniku „SIECI” (26/2018) ukazał się wywiad z minister edukacji narodowej Anną Zalewską pt. „Zasłużyłam na ocenę dobrą”. Wydaje się wart komentarza i to z kilku powodów. Dziennikarze Jacek i Michał Karnowscy zadali kilka ważnych pytań, stąd tekst nie jest przysłowiową laurką (lub jednoznaczna krytyką), co często się obecnie zdarza i to w różnych mediach. Ten zanik merytorycznej debaty coraz bardziej jest zauważalny i dokuczliwy.
Swoje uwagi dotyczące propozycji zmian zawarłem w kilku wypowiedziach, a informacje o nich podaję w załączeniu. Na pewno było sporo uwag nauczycieli do tempa wprowadzanych zmian, do braku pogłębionego dialogu ze środowiskiem oświatowym, braku należytego wsparcia finansowego dla organów prowadzących, w tym na podwyżki płac. Zmieniła się też sytuacja na rynku pracy w porównaniu z czasem przełomu wieków, nie ma tak fatalnego bezrobocia absolwentów szkół i uczelni, pracodawcy oferują lepsze płace i warunki pracy. Tu chciałbym skupić się na ocenie zmian, wypowiedzi min. Anny Zalewskiej.
Czytaj więcej: LINK
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” postanowiła: włączyć się w ideę protestu przeciwko działaniom rządu wobec sfery budżetowej, zaproponowaną przez Komisję Krajową „Solidarność”; zalecić jednostkom organizacyjnym oświatowej solidarności, aby nie korzystały z prawa opiniowania regulaminów oceniania nauczycieli, zamiast tego należy udzielić pomocy swoim członkom w procesie ich tworzenia.
Wojciech Jaranowski został ponownie wybrany przewodniczącym Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Toruńsko-Włocławskiego. Głosowali na niego jednogłośnie wszyscy delegaci. Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów na nową kadencję 2018-2022 odbyło się we Włocławku 26 kwietnia 2018 r.