Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania
O niezadowoleniu z efektów negocjacji prowadzonych przez KSOiW NSZZ „Solidarność” z minister edukacji Anną Zalewską mówił wczoraj (30 sierpnia) przewodniczący Sekcji Ryszard Proksa w programie „Tak czy Nie” na antenie telewizji Polsat.
Lider oświatowej Solidarności odniósł się między innymi do nowego systemu oceniania nauczycieli i skandalicznie niskich podwyżek wynagrodzeń, które wbrew oczekiwaniom pracowników oświaty nie uwzględniły wzrostu gospodarczego oraz wzrostu płac w innych branżach.
Spotkanie przedstawicieli Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z minister Anną Zalewską w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się z inicjatywy szefowej resortu. Przed spotkaniem członkowie Prezydium omówili najpilniejsze i najważniejsze problemy, które należy przedstawić minister Annie Zalewskiej.

KRAJOWE DUSZPASTERSTWO NAUCZYCIELI
1 lipca—niedziela
15.00- Sympozjum Ewangelizacyjne- Aula Ojca Kordeckiego - Służba Bogu i Ojczyźnie - szczytowa postawa racjonalności człowieka na przykładzie kilku Polaków z kręgu nauki, wiary i kultury polskiej - ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz (KUL Lublin ) - Błogosławiona Nauczycielka Natalia Tułasiewicz - wykład przedstawiciela rodziny
21.00- Apel Jasnogórski - Kaplica Cudownego Obrazu - bp Piotr Turzyński - Adoracja Najświętszego Sakramentu - Kaplica Cudownego Obrazu (Prowadzi diec. Sandomierska)
23.00- Eucharystia - bp Andrzej Przybylski
2 lipca — poniedziałek

System finansowania zadań oświatowych przypomina clowna w cyrku, odzianego w kostium, który wyposażony jest w kilkadziesiąt kieszeni. W każdej z nich znajduje się jakaś kwota pieniędzy i w zależności od doraźnych potrzeb, przekłada się je z jednej kieszeni do innych kies na poszczególne zadania oświatowe. W taki sposób scharakteryzowali system łożenia na poszczególne zadania związane z edukacją przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Zbigniew Świerczek i Jerzy Ewertowski podczas Spotkania Zespołu ....
Opinia w załączniku.

W załączeniu przekazuję prezentacje Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstqawione podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego. Proszę o odniesienie się do przedstawionych informacji.
Informacje proszę przesyłać na adres:
Pozdrawiam
Roman Laskowski
Członek Prezydium KSOiW
NSZZ "Solidarność"

Warszawa, 5.03.2018 r.
Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” ponowiło żądanie podjęcia niezwłocznych negocjacji w sprawie podwyższenia uposażeń i uproszczenia systemu płac nauczycieli oraz jego skorelowania z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Członkowie Prezydium negatywnie zaopiniowali projekt kryteriów oceny pracy nauczyciela.

Głównym tematem spotkania były kryteria oceny pracy nauczyciela. Na wstępnie minister edukacji narodowej Anna Zalewska potwierdziła, iż na wniosek związkowców będzie dążyć do powstania zespołu ds. zmian w systemie finansowania oświaty i wynagradzania nauczycieli. Zapowiedziała, że w czwartek spotka się w tej sprawie z minister finansów Teresą Czerwińską.

Formuły uzgodnieniowej podczas prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, powrotu do niezrealizowanych postulatów, a przede wszystkim zmiany systemu wynagradzania uwzględniającego znaczny wzrost płac nauczycieli oraz innych pracowników edukacji domagali się przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność" podczas inauguracji drugiego etapu prac Zespołu.
Rozporządzenie ws. urlopów dla poratowania zdrowia podpisane.
Wydanie rozporządzenia przez ministra zdrowia, w porozumieniu z ministrem edukacji wiąże się z wejściem w życie od 1 stycznia tego roku ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Ustawa ta nowelizuje niektóre zapisy w ustawie Karta Nauczyciela, w tym dotyczące przyznawania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.
W załączniku opinia KSOiW do projektu rozporządzenia.
Prezydium KSOiW opracowało podstawowe problemy, które należy poruszyć podczas prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Najważniejszy postulat NSZZ „Solidarność” to znaczące podwyżki płac i zmiana systemu wynagradzania nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.