Solidarność Podbeskidzie Zmiany dla pracowników w 2020 roku

Zmiany dla pracowników w 2020 roku

Zmiany dla pracowników w 2020 roku

Udostępnij na:

W 2020 roku wynagrodzenie minimalne wzrasta do 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa wynosi 17 złotych.

płaceZmiany obejmują również dodatki stażowe. Od początku roku dodatek za staż pracy nie ma już żadnego wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia. Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, ponieważ do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat.

Zmienia się również wysokość maksymalnych limitów rocznych wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz indywidualne konta emerytalne (IKE) na 2020 r. Dotychczasowe limity – odpowiednio 5 718 zł (IKZE) i 14 295 zł (IKE) – zostają podwyższone do 6 272,40 zł (IKZE) oraz 15 681 (IKE).

Oszczędzanie w ramach IKE i IKZE pozwala na korzystanie z dodatkowych preferencji podatkowych – oznacza dla podatników brak opodatkowania zysków i brak opodatkowania przy wypłacie środków. W przypadku IKZE również obowiązują korzyści podatkowe. Oszczędzająca osoba może liczyć na to, że wpłacone kwoty pomniejszą dochody do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Dzięki temu dany podatnik może corocznie uzyskać z urzędu skarbowego zwrot podatku. Zyski pochodzące z IKZE nie podlegają tzw. podatkowi Belki, ale przy wypłacie (jeśli środki zostaną pobrane po ukończeniu przez oszczędzającego 65 lat) pobiera się podatek na poziomie 10 proc. wypłaconej kwoty. /sis/

 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik