Solidarność Podbeskidzie Zmarł Adam Pawlik

Zmarł Adam Pawlik

Zmarł Adam Pawlik

Udostępnij na:

 Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ADAMA PAWLIKA, jednego z najważniejszych działaczy podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu. Zmarł 16 sierpnia w wieku 63 lat.

Pawlik 1Adam Pawlik urodził się 9 stycznia 1955 roku w Bielsku-Białej. Pracował jako elektryk w bielskiej „Indukcie”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został jednym z najważniejszych działaczy podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej „Trzeci Szereg“ NSZZ „Solidarność“ Regionu Podbeskidzie – był zastępcą szefa „Trzeciego Szeregu“ Jerzego Binkowskiego i głównym kolporterem biuletynu „Solidarność Podbeskidzia“ (a sporadycznie także jego drukarzem). Jego żona Magdalena zajmowała się sporządzaniem matryc do druku w/w biuletynu, sporadycznie także jego drukiem.

Oboje zostali aresztowani 17 października 1983 roku. Adam wyszedł z aresztu po dziewięciu miesiącach. Postępowanie karne w jego sprawie zostało umorzone na mocy amnestii. Później był jeszcze kilkakrotnie zatrzymywany przez SB.

Pawlik 3jpgPrzez wiele lat Adam Pawlik chorował. W ostatnim czasie był już przykuty do łóżka. W ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Adamowi Pawlikowi Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To pierwsze odznaczenie Adam Pawlik z powodu choroby przyjął w swoim domu z rąk przestawicieli katowickiego Oddziału IPN. Drugiego już nie zdążył odebrać…

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…

Rodzinie oraz wszystkim krewnym i przyjaciołom śp. Adama Pawlika składamy wyrazy współczucia i solidarności w bólu.

Pogrzeb ś.p. Adama Pawlika odbędzie się we wtorek, 21 sierpnia – o godz. 13.00 odprawiona zostanie żałobna Msza św. w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim w Bielsku-Białej, a następnie odprowadzenie na cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej.

Udostępnij na:

Author: Rzecznik