Solidarność Podbeskidzie Wyższe płace w tyskich firmach motoryzacyjnych

Wyższe płace w tyskich firmach motoryzacyjnych

Wyższe płace w tyskich firmach motoryzacyjnych

Udostępnij na:
450 zł brutto – takie podwyżki płac otrzymają pracownicy dwóch tyskich spółek motoryzacyjnych: MA Polska oraz Denso Thermal Systems Polska. Wzrost wynagrodzeń to efekt negocjacji przeprowadzonych z pracodawcami przez „Solidarność” i inne zakładowe organizacje związkowe.

W Denso Thermal Systems Polska podwyżki wejdą w życie 1 kwietnia 2021 r. Złożą się na nie: podniesienie stawek godzinowych o 2,27 zł brutto oraz wzrost miesięcznej premii. – Cały czas negocjujemy jeszcze wielkość jednorazowej nagrody rekompensującej pracownikom brak podwyżek w 2020 roku.  Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowane zostało na 7 kwietnia 2021 r. – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” FCA Poland. Ta organizacja obejmuje też pracowników firmy Denso Thermal Systems.
 
W firmie MA Polska podwyżki wejdą w życie dwa miesiące później niż w Denso, czyli 1 czerwca 2021 r. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez pracodawcę ze związkami zawodowymi 17 marca 2021 r. płace zasadnicze w firmie wzrosną o 450 zł brutto. Pociągnie to za sobą wzrost innych składników wynagrodzenia. Strony uzgodniły ponadto, że do końca marca br. na konta pracowników trafi 600 zł brutto premii z okazji Świąt Wielkanocnych. – Z wysokości podwyżek jesteśmy zadowoleni, choć pewne rozczarowanie wzbudził fakt, że wejdą one w życie dopiero w czerwcu br. Podczas rozmów pracodawca cały czas zwracał uwagę na trudną sytuację i niepewność związaną z pandemią koronawirusa. Wspólnie z pozostałymi organizacjami związkowymi doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu przeciągać negocjacji, bo pracodawca nie jest w stanie dać nic więcej i zdecydowaliśmy się na podpisanie porozumienia w takim kształcie – mówi Grzegorz Duda, przewodniczący zakładowej „Solidarności”. 
 
MA Polska zatrudnia ok. 2 tys. pracowników. Największym odbiorcą części produkowanych w spółce jest tyska fabryka FCA. Z kolei produkujący m.in. deski rozdzielcze dla FCA zakład Denso Thermal Systems Polska zatrudnia ok. 600 osób.

Zdjęcie: pixabay.com
Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Udostępnij na:

Author: Sekretariat