Solidarność Podbeskidzie Umowa o pracę – na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia

Umowa o pracę – na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia

Umowa o pracę – na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia

Udostępnij na:

Sejm uchwalił obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy. Zmiana kodeksu pracy ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Do tej pory, zgodnie z prawem umowę o pracę należało potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia – czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawcy wskazywali, że osoby, które takiej umowy nie mają, są w pracy pierwszy dzień. Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Eksperci podkreślają, że nowelizacja nie wyeliminuje całkowicie szarej strefy w zatrudnieniu, ale sprawi, iż powinna się ona zmniejszyć.

Projekt nowelizacji przepisów był przedkładany w Sejmie poprzedniej kadencji, jednak nie uzyskał on akceptacji. Teraz za uchwaleniem nowelizacji głosowało 413 posłów, przeciw było dwóch, a jeden wstrzymał się od głosu.

/red.hd – KK/

Udostępnij na:

Author: Sekretariat