Solidarność Podbeskidzie „Strajk generalny na Podbeskidziu” – debata online

„Strajk generalny na Podbeskidziu” – debata online

„Strajk generalny na Podbeskidziu” – debata online

Udostępnij na:
5 lutego 2021 r., o godz. 17.00, zapraszamy do obejrzenia debaty online poświęconej nowej zakładce „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego „Twarze Solidarności”.

W rozmowie udział wezmą:

  • dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
  • dr Andrzej Grajewski, politolog, dziennikarz i publicysta „Gościa Niedzielnego”;
  • Marek Bogusz, przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”;
  • dr Dariusz Węgrzyn, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach;
  • Artur Kasprzykowski, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach.

Dyskusję poprowadzi dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. 

Spotkanie odbędzie się w Przystanku Historia IPN Centrum Edukacyjnym im. Henryka Sławika w Katowicach, ul. Św. Jana 10 (bez udziału publiczności).

Link do transmisji : https://www.youtube.com/watch?v=_G6H1gEuToY&feature=youtu.be

Strajk generalny na Podbeskidziu był największym politycznym buntem między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981 r. Trwał od 27 stycznia do  6 lutego 1981 r. i w kulminacyjnym momencie uczestniczyło w nim blisko 200 tysięcy pracowników z kilkuset zakładów pracy regionu. Jego zakończenie umożliwiła mediacyjna misja Episkopatu Polski, podjęta na polecenie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Podpisane w Bielsku-Białej porozumienie miało wymiar nie tylko lokalny. Po raz pierwszy w PRL członkowie partyjnej nomenklatury zostali pociągnięci do odpowiedzialności w wyniku buntu społeczeństwa. W internetowej zakładce „Strajk generalny na Podbeskidziu”, umieszczonej w serwisie (www.twarzesolidarnosci.gosc.pl) redakcja „Gościa Niedzielnego” oraz katowicki oddział IPN w 40. rocznicę tych wydarzeń przypominają główne postacie strajku oraz determinację i solidarność dziesiątków tysięcy mieszkańców województwa bielskiego, wspierających strajk aż do podpisania porozumienia w świetlicy Zakładów Przemysłu Wełnianego „Bewelana”. Prezentowany w serwisie materiał tworzy zbiorowy portret tamtej społeczności, przedstawia kalendarium wydarzeń poprzedzających strajk oraz jego przebieg. Publikowane są tam również dziesiątki zdjęć i dokumentów z epoki.

Serwis internetowy „Twarze Solidarności” to wspólny projekt Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz „Gościa Niedzielnego”.  Z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach we współpracy z „Gościem Niedzielnym” przygotował dodatek prasowy „Sierpniowy Przełom. 40. rocznica powstania Solidarności”. Uzupełnieniem tego projektu jest serwis internetowy „Twarze Solidarności”. Wstęp do portalu napisał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

Partnerem projektu jest NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie.

 

Udostępnij na:

Author: Sekretariat