Solidarność Podbeskidzie Przed grudniową rocznicą

Przed grudniową rocznicą

Przed grudniową rocznicą

Udostępnij na:

„Grudniowa zbrodnia” – taki tytuł będzie miało spotkanie poświęcone 34. rocznicy strajku i pacyfikacji kopalni Wujek. Odbędzie się ono w poniedziałek, 30 listopada o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią najnowszą” – wspólnego przedsięwzięcia Książnicy i Instytutu Pamięci Narodowej.

Pacyfikacja strajkującej kopalni „Wujek” w Katowicach, która miała miejsce 16 grudnia 1981 roku, była najbardziej brutalną i krwawą akcją ZOMO po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku użycia przez pluton specjalny broni śmierć poniosło dziewięciu strajkujących górników. Byli to: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk, Zenon Zając. Kolejne 21 osób zostało rannych.

W trakcie poniedziałkowego spotkania w Bielsku-Białej o tamtej tragedii będą mówić dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa oraz jeden z uczestników dramatycznego strajku na „Wujku” Krzysztof Pluszczyk. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

Udostępnij na:

Author: Sekretariat