Solidarność Podbeskidzie Pracownicy Fiata znów protestowali

Pracownicy Fiata znów protestowali

Pracownicy Fiata znów protestowali

Udostępnij na:

W pikiecie, która odbyła się 7 marca przed siedzibą fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Tychach wzięło udział kilkaset osób. Pracownicy firmy domagają się podwyższenia wynagrodzeń. Podczas wiecu protestacyjnego podkreślali, że pracodawca nie dzieli się z nimi zyskami, które zakład przynosi.

52666752_2126849477431324_6949980035298099200_oW akcji zorganizowanej przez NSZZ Solidarność uczestniczyli przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w fabryce. Przed bramą zakładu protestowali też pracownicy innych firm z grupy FCA w Polsce.

Protestujący przynieśli ze sobą transparent, na którym widniało hasło: „Stop niskim płacom. Nie chcemy być tanią siłą roboczą w Europie”. – Zarząd lekceważy pracowników, zapowiedziane w zeszłym tygodniu negocjacje płacowe nie odbyły się – powiedziała podczas pikiety Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w FCA.
Wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Piotr Nowak podkreślił, że jeżeli pracownicy firmy chcą wywalczyć podwyżki wynagrodzeń, muszą działać wspólnie. – Jeżeli staniecie za związkami zawodowymi, staniecie za Solidarnością, to na pewno te pieniądze dostaniecie. Tylko musicie być razem – powiedział. – Pracownik tej fabryki musi być szanowany i doceniany – zaznaczył Dariusz Gierek, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”.
Postulat przedstawiony pracodawcy przez wszystkie związki działające w FCA w Tychach dotyczy podwyższenia stawek godzinowych o 5 zł. Jak podkreśla Wanda Stróżyk, taka podwyżka oznaczałby wzrost miesięcznych wynagrodzeń wraz z premiami o ok. 1000 zł.
W ciągu ostatnich 8 lat pracownicy fabryki tylko raz otrzymali zbiorowe podwyżki. W 2015 roku ich płace zasadnicze wzrosły o 110 zł brutto. Tymczasem w ciągu ostatnich 8 lat płaca minimalna w Polsce została podwyższona o przeszło 864 zł, czyli blisko 8 razy więcej.
Była to już druga pikieta przed FCA w Tychach w tym roku. Pierwsza odbyła się 21 lutego. Na początku przyszłego tygodnia organizacje związkowe działające w fabryce rozpoczną spór zbiorowy z pracodawcą.

aga/solidarnosckatowice.pl

Udostępnij na Facebooku »

Udostępnij na:

Author: Rzecznik