Solidarność Podbeskidzie Pożegnanie śp. Janusza Bargieła

Pożegnanie śp. Janusza Bargieła

Pożegnanie śp. Janusza Bargieła

Udostępnij na:

Dawni i obecni działacze podbeskidzkiej „Solidarności” wzięli udział w ostatnim pożegnaniu św. Janusza Bargieła. Jego pogrzeb odbył się 17 września w kościele św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich.

aa002Przy urnie z prochami zmarłego 12 września 2019 roku Janusza Bargiela stanęły poczty sztandarowe Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” i MOZ NSZZ „Solidarność” FCA Poland. Podczas homilii w trakcie pogrzebowej Mszy św. proboszcz parafii ks. kan. Grzegorz Klaja przypomniał działalność Janusza Bargieła w czasie zdelegalizowanej „Solidarności” i represje, jakie go za to spotykały. Kaznodzieja podkreślił, że była to realizacja zadania „Jeden drugiego brzemiona noście”, o którym mówił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas homilii w Gdańsku w 1987 roku.

aa001Na zakończenie Mszy św. zmarłego pożegnał wieloletni przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marcin Tyrna, przypominając działalność Janusza Bargieła, jego odwagę i bezkompromisowość. Swe wspomnienie zakończył słowami wiersza Jerzego Narbutta: „Którzy Bezprawiu mówią nie/to choćby nawet słabi byli/to choćby nie najlepiej żyli/solą tej ziemi są./Tak Bóg prosto po liniach pisze krzywych…”.

W pogrzebie uczestniczyło wielu dawnych i obecnych działaczy „Solidarności”, w tym osoby, które wraz z Januszem Bargiełem były represjonowane w stanie wojennym.

Udostępnij na:

Author: Rzecznik