Solidarność Podbeskidzie Porozumienie dla Śląska

Porozumienie dla Śląska

Porozumienie dla Śląska

Udostępnij na:

W środę, 14 września w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego w Katowicach podczas plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego podpisane zostało Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego.

Porozumienie jest programem wszechstronnego rozwoju regionu opierającym się na trzech zasadniczych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. – To wielka szansa na przyszły radykalny rozwój całego województwa, w tym także naszego regionu – mówi uczestniczący w obradach WRDS Marek Bogusz, przewodniczący „Solidarności” Regionu Podbeskidzie.

Z kolei Dominik Kolorz, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach i szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, podkreśla, że dokument nie został opracowany przez władze centralne, lecz został stworzony wspólnymi siłami  wszystkich partnerów społecznych z katowickiej WRDS. – Pracowaliśmy nad tym programem wspólnie, ponad podziałami. I marszałek województwa, który jest z PO, i wojewoda, który reprezentuje rząd PiS, i związki zawodowe, i pracodawcy, również przedstawiciele rzemiosła – mówi Dominik Kolorz. – Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że uzyskaliśmy delegację do realizacji tego programu dla Śląska w ramach tzw. planu Morawieckiego. Porozumienie to ma stać się integralną częścią rządowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – dodaje przewodniczący.

Obok przedstawicieli partnerów społecznych zasiadających w WRDS i zespołu ekspertów, który opracowywał „Porozumienie”, w obradach uczestniczyli wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący krajowej Rady Dialogu Społecznego i szef Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Więcej o założeniach Porozumienia czytaj TUTAJ

Udostępnij na:

Author: Rzecznik