Solidarność Podbeskidzie PIP skontroluje przestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele. Wydano komunikat

PIP skontroluje przestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele. Wydano komunikat

PIP skontroluje przestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele. Wydano komunikat

Udostępnij na:

10 lutego 2022 r.

O przeprowadzenie takiej kontroli apelował 8 lutego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

W niedzielę 13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo skontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni – poinformowano na stronie PIP.

Przypominamy, że o przeprowadzenie takiej kontroli apelował 8 lutego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda w związku z nieprzestrzeganiem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przez francuską sieć sklepów Intermarche.

Sieci handlowe próbowały omijać ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę wykorzystując patent na „placówkę pocztową”, a po uszczelnieniu przepisów także na „dworzec autobusowy” czy „czytelnię książek”. Solidarność zabiega o przestrzeganie przepisów i respektowanie prawa pracowników handlu do wolnych niedziel.

– Apeluję do przedsiębiorców, aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej. A jeżeli mają wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My się podzielimy swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. – zaapelowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

– Jeżeli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że ma miejsce celowe obchodzenie obowiązujących przepisów – kontynuuje szefowa PIP – będziemy zdecydowanie stosowali wszelkie dostępne nam środki prawne. Istnieje możliwość zakwalifikowania takiego działania jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.

Zdjęcie: pixabay.com
Źródło: tysol.pl

Udostępnij na:

Author: Sekretariat