Solidarność Podbeskidzie Pikieta przed FCA Powertrain w Bielsku-Białej

Pikieta przed FCA Powertrain w Bielsku-Białej

Pikieta przed FCA Powertrain w Bielsku-Białej

Udostępnij na:

W czwartek, 11 kwietnia, przed bramą FCA Powertrain w Bielsku-Białej odbyła się dwugodzinna pikieta protestacyjna pracowników. Zebrani domagali się podwyżki stawek płacy zasadniczej o 5 zł na godzinę dla wszystkich pracowników spółek FCA.Była to już kolejna akcja pracowników spółek Fata domagających się podwyżek płac. Wcześniejsze organizowane były przed bramami FCA w Tychach. W Bielsku-Białej pracownicy nie ograniczyli się do pikietowania bram zakładu, ale także przez kilkadziesiąt minut blokowali ruch samochodów na prowadzącej z Bielska-Białej do Katowic ulicy Warszawskiej.

P4117403– W bielskim FCA Powertrain od ośmiu lat nie było zbiorowej podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. Tymczasem tylko płaca minimalna wzrosła w tym czasie o 864 zł miesięcznie – przypomina Wanda Stróżyk, przewodnicząca międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” FCA Poland. – Dlatego wystąpiliśmy z żądaniem wzrostu stawek zasadniczych o 5 zł na godzinę, co miesięcznie razem z 13-procentową premią oznacza wzrost płac o 950 zł dla każdego pracownika.

Takie żądanie płacowe wszystkie związki zawodowe działające w bielskim FCA Powertrain złożyły wspólnie 4 marca 2019 w trybie sporu zbiorowego.

– Pracownikom należą się godne i sprawiedliwe wynagrodzenie za ich ciężką, wydajną oraz efektywną pracę – podkreśla Wanda Stróżyk.

P4117454Dyrekcja FCA Powertrain proponują wzrost wynagrodzeń – wraz z premią – o 250 zł brutto miesięcznie, co oznaczałoby podwyżkę stawek zasadniczych o 221,24 zł brutto, czyli na rękę jakieś sto pięćdziesiąt złotych. Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwsza podwyżka od ośmiu lat wypada średnio niespełna trzydzieści złotych na rok lub – jak kto woli – dwa pięćdziesiąt na miesiąc. I to brutto, gdyż netto byłoby to niespełna dwa złote. – Czy to adekwatna kwota podwyżki dla załogi wypracowującej co roku milionowe zyski? – pyta Wanda Stróżyk.

To właśnie wieloletni brak podwyżek płac zasadniczych, których nie uzyskano – mimo systemicznie zgłaszanych przez NSZZ „Solidarność” żądania zbiorowej podwyżki płac – przy negocjacyjnym stole sprawił, że w czwartek 11 kwietnia 2019 pracownicy FCA Powertrain domagali się na ulicy godnych płac.

 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik