Solidarność Podbeskidzie Medal dla Ryszarda

Medal dla Ryszarda

Medal dla Ryszarda

Udostępnij na:

20.07.2021 r.

medalW poniedziałek 19 lipca 2021 r. nasz kolega Ryszard Fiut został odznaczony Medalem 100-Lecia Odzyskanej Niepodległości, nadanym mu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ze względu na stan zdrowia Ryszarda uroczystość wręczenia medalu odbyła się w jego domu pod Bielskiem-Białą. Odznaczenie przekazali wiceminister rodziny Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. W uroczystości wzięli udział także szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz, jego poprzednik Marcin Tyrna oraz Stanisław Czernecki, działacz „Solidarności” w bielskich Zakładach Przemysłu Wełnianego „Merilana” – zakładzie, w którym Ryszard Fiut pracował przez ponad trzy dziesięciolecia.

Ryszard

Ryszard Fiut z żoną Haliną i uczestnikami uroczystości wręczenia mu Medalu 100-Lecia Odzyskanej Niepodległości.

Ryszard Fiut urodził się w 1948 r. w Bielsku-Białej. Pracę w „Merilanie” podjął w 1969 r. W 1980 r. zakładał tam „Solidarność”, pełniąc m.in.  funkcję  sekretarza Komisji Zakładowej i delegata na zjazd regionalny. Po wprowadzeniu stanu wojennego był kolporterem prasy podziemnej. Na początku 1989 r. aktywnie uczestniczył w reaktywacji „Solidarności” w swym zakładzie pracy, pełniąc kolejno funkcje sekretarza, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego (lata 1992-2005). Był też przewodniczącym Regionalnej i Krajowej Sekcji Przemysłu Lekkiego NSZZ „Solidarność”, a w latach 1991-1992 szefem Sekretariatu Przemysłu Lekkiego i członkiem Komisji Krajowej. Był również zaangażowany w program „Bielska Wełna”, mającym być ratunkiem dla upadającego przemysłu włókienniczego na Podbeskidziu, a także w tworzenie regionalnych struktur spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Z jego inicjatywy powstał przy podbeskidzkiej „Solidarności” fundusz „Solidarni w potrzebie”.

 

 

Udostępnij na:

Author: Sekretariat