Solidarność Podbeskidzie Licealiści o Solidarności

Licealiści o Solidarności

Licealiści o Solidarności

Udostępnij na:

W czwartek, 9 listopada, w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala niepodległościowa, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i miejscowy Młodzieżowy Dom Kultury. W trakcie tego spotkania ogłoszono wyniki III Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni” i wręczono nagrody najlepszym jego uczestnikom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ile postulatów wysunął Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku? Co określamy mianem „samoograniczającej się rewolucji”? Kto był założycielem „Solidarności Walczącej”? Odpowiedzi na te pytania – i kilkadziesiąt innych – znać musieli uczestnicy finałowych zmagań III Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni”, zorganizowanego przez oświęcimskie Starostwo Powiatowe i miejscowy Młodzieżowy Dom Kultury przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej oraz podbeskidzkiej i małopolskiej „Solidarności”. Finałowe spotkanie odbyło się 26 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Wzięło w nim udział 29 licealistów z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych z Kęt, Brzeszcz i Oświęcimia. Wszystkie pytania dotyczyły najnowszej historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem burzliwych dziejów „Solidarności” w latach 1980-1989. Konkurs wygrała Małgorzata Noworyta, maturzystka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, która przygotowywała się do konkursu pod okiem historyka z tej szkoły, Beaty Janusik-Księżarczyk. Drugie miejsce zajęła Dagmara Kierpiec z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. Trzecią lokatą może się poszczycić Piotr Czerwiński z Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowały katowicki i krakowski oddziały IPN, małopolska i podbeskidzka „Solidarność” oraz organizacja związkowa „Solidarności i zarząd spółki Synthos w Oświęcimiu. Wśród wręczających nagrody byli wiceprzewodniczący podbeskidzkiej „S” Stanisław Sołtysik oraz szef „Solidarności” spółki Synthos Marek Pikuła.

 

 

 

 

Filmowa relacja z konkursu tutaj »

 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik