Solidarność Podbeskidzie Krzyże Wolności i Solidarności

Krzyże Wolności i Solidarności

Krzyże Wolności i Solidarności

Udostępnij na:

W poniedziałek, 24 lutego, w Katowicach odbyła się uroczystość uhonorowania działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżami Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych nie zabrakło przedstawicieli Regionu Podbeskidzie.

81-394053aWśród osób, którym prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczył Krzyże Wolności i Solidarności, byli m.in. Małgorzata Kawulak-Staszko (w 1982 roku jako pracownica cieszyńskiego Polifarbu została skazana na 2 lata więzienia za kolportaż ulotek), Andrzej Kabat (podziemny redaktor i drukarz pism „Bibuła” i „Solidarność Podbeskidzia”), Mirosław Kierepka (działacz „Solidarności” w Bielskiej Fabryce Obuwia Domowego Befado), Władysław Mędrzak (działacz podziemnej „Solidarności” w FSM), Leszek Frydel (działacz „S” w Bielskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego aresztowany w stanie wojennym za kontynuowanie działalności związkowej), a także działacze podziemnej „Solidarności” z Wadowic Krystyna Curzydło i Włodzimierz Ochman.

Wśród osób, którym Prezydent RP przyznał pośmiertnie Krzyże Wolności i Solidarności, znaleźli się także zmarli działacze z naszego regionu: Antoni Bobowski (działacz „S” w Bielskim Przedsiębiorstwie Instalacji Sanitarnych BPIS), Andrzej Baścik (jeden z czołowych działaczy podziemnego „Trzeciego Szerefu”), Kazimierz Jabłoński (działacz jawnej i podziemnej „Solidarności” w FSM), Maria Wiktor („Solidarność” Wadowic) i Jan Matlak („Solidarność” PZPS Chełmek).

Więcej: strona IPN Katowice

Opracowane przez IPN biogramy wszystkich odznaczonych zamieszczamy TUTAJ

 

Udostępnij na:

Author: Rzecznik