Solidarność Podbeskidzie Konferencja NSZZ „Solidarność” ws. Grupy TAURON

Konferencja NSZZ „Solidarność” ws. Grupy TAURON

Konferencja NSZZ „Solidarność” ws. Grupy TAURON

Udostępnij na:
 

 


● 12:42
 – Dziwię się także posłom Zjednoczonej Prawicy ze Śląska. Do nich też apeluję: jeśli znajdziecie trochę czasu w swoich „bardzo ważnych” sprawach, w obsadzaniu spółek, to znajdźcie czas na to, aby prowadzić dialog społeczny. Jeżeli dalej będziecie tak postępować, to drzwi „Solidarności” zostaną zamknięte – podkreślił Piotr Duda.

● 12:40 – Apeluje do pana premiera o to, aby uwzględnić pismo, które skierowałem do pana premiera, żeby poprowadzić dialog, bo my mamy naprawdę bardzo dobrych ekspertów. Śmiem twierdzić, że lepszych ekspertów w tej dziedzinie niż strona rządowa. Domagamy się rozmów, bo my nie jesteśmy przeciwni, ale nie pozwolimy na to, żeby grupa TAURON została rozczłonkowana. Dziwimy się, że decyzje prezesów spółek są tak łatwo akceptowane przez ministrów – zaznaczył.

● 12:37 – Jeżeli widzimy w przekazach medialnych, że już pan premier oznajmia, że zostanie powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, że zostaną wydzielone aktywa węglowe, to znaczy że co? Związkowcom zostanie tylko przekazana informacja? Nie! Nie ma na to zgody „Solidarności”. Nie ma zgody na podzielenie grupy TAURON – dodał.

● 12:35 – Nie miałem żadnych wątpliwości, że w tym problemie, który jest na Śląsku, związany z grupą TAURON, muszę uczestniczyć, mam obowiązek jako szef związku. Jestem ze Śląska, z Gliwic i pamiętam gdy w 2000 roku pomagałem w dialogu, aby dać szansę kopalni „Sobieski”, to wszystko rodziło się w dialogu, a dziś jednym posunięciem chce się wszystko zepsuć – zaznaczył szef „S”.

● 12:34 – Szanowni państwo, zwrócili się do mnie związkowcy z grupy TAURON z prośbą o włączenie się w problem braku dialogu społecznego. To dla mnie kompletnie niezrozumiałe, że rządzący, a w tym przypadku panowie Sasin i Soboń nie uczą się na błędach – zaczął Piotr Duda.

● 12:32 Głos zabrał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

● 12:30 – Proszę pana premiera o to, a rzadko kiedy proszę, aby wpłynął na to, żeby w naszym kraju nie rządzili prezesi spółek, żeby było tak, że rząd jest rządem i nie podlega dyktatowi zielonej religii i mam taką nadzieję, że to jest jeszcze czas na normalny dialog i żebyśmy nie musieli na Śląsku „odkurzać sztandarów”. Nie chcę straszyć, apeluję tylko o to, aby rozsądek wrócił – dodał Kolorz.

● 12:28 – Energia, która dziś jest wytwarzana przez węgiel jest najdroższa na świecie? To propaganda i nieprawdaJeśli ktoś myśli, że przejście na zieloną energię i odnawialne źródła energii spowoduje, że będzie pięknie, cudownie i tanio – to nieprawda. Nie dość, że ta energia nie będzie tańsza, to zlikwiduje się dziesiątki miejsc pracy nie tylko w grupie TAURON, ale w całym segmencie energetycznym, motoryzacji czy hutnictwie – zwrócił uwagę.

● 12:27 – Po co komu następny konflikt? Czy rzeczywiście dialog musi być wymuszony strajkiem? Czy dopiero po protestach, będzie można rozmawiać normalnie, zadbać o podmiotowość ludzi? Nie takie były deklaracje rządzących. Niestety co innego się mówi, a co innego się robi – powiedział Kolorz.

● 12:26 Głos zabrał przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz.

● 12:25 – Dzisiaj kiedy polski rząd zgadza się na dyktat Komisji Europejskiej, zgadza się na wszystkie warunki i w gruncie rzeczy zgadza się na likwidację polskiej energetyki opartej o węgiel, widać dzisiaj, że tę walkę przegrywamy. Ale nie będziemy się poddawać i będziemy walczyć razem z kolegami i koleżankami o to, żeby TAURON utrzymać – powiedział Grzesik.

● 12:23 – Rząd niestety nie próbował walczyć o polską rację stanu, o polskie przedsiębiorstwa. My od początku próbowaliśmy tłumaczyć, że doprowadzi to do upadku polskiej energetyki – dodał.

● 12:20 – Dzisiaj próbuje się ten dobry przykład wygumkować. Próbuje się powiedzieć, że tak nie powinno być. Dlaczego do tej pory można było, a teraz nie? Dziś szefowie grupy kapitałowej TAURON zasłaniają się decyzjami polskiego rządu, zaś polski rząd zasłania się decyzjami Komisji Europejskiej – zaznaczył Grzesik. – A my jako Polska gdzie jesteśmy? Jesteśmy jakimiś wyrzutkami? – zapytał.

● 12:18 – Stoimy pod budynkiem grupy kapitałowej TAURON, która niegdyś była przykładem dobrej współpracy i funkcjonowania branż związanych z polską energetyką – zaczął przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik.

● 12:15 Głos zabrał przewodniczący Rady Społecznej Taurona Mirosław Brzuśnian.

● 12:12 – Dzisiaj nie ma żadnego dialogu i mówię to z pełną odpowiedzialnością: jeżeli we wszystkich spółkach są spory zbiorowe od ponad miesiąca, dziś jesteśmy na etapie mediacji i nowy zarząd nie raczył się spotkać ze stroną społeczną – to wszystko jasno świadczy, czyja to wina – zaznaczył szef „Solidarności” w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski”.

● 12:11 – Nie pozwolimy na rozbiór TAURON-u w imię zaspokojenia czyichś ambicji – dodał.

● 12:10 – Mówienie, że w związku z tą decyzją będzie tańsza energia, to jest mrzonka i kompletne oszustwo. Nie będzie zgody na to, żeby zaprzepaścić nasze wyrzeczenia – podkreślił Sopata.

● 12:09 – Jest informacja w Rządowym Centrum Legislacyjnym o projekcie wyłączenia aktywów węglowych w pierwszej kolejności wytwarzania z grupy TAURON. Mamy szereg argumentów, chcemy tak rozmawiać z zarządem TAURON-u, aby grupa funkcjonowała tak, jak do tej pory. Nie ma zgody na rozebranie i rozczłonkowanie grupy TAURON! – dodał.

● 12:07 – Nie dalej jak wczoraj pojawiło się w komunikacie, że mijamy się z prawdą, że nie chce się z nami spotkać zarząd TAURON-u. Odsyłam do słownika, żeby dowiedzieć się, czym jest dialog, bo od ilości zapowiedzi i spotkań jeszcze się nic nie urodziło. Dialog wymaga szacunku od drugiej strony – zaczął Waldemar Sopata, przewodniczący „Solidarności” w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski”.
 

„Podział TAURON-u oznacza likwidację – dlatego będziemy walczyć”

„Solidarność” w zeszłym miesiącu zażądała od premiera rozmów, grożąc protestami. Bez odpowiedzi. Wręcz przeciwnie, patrząc na działania rządu uważają, że w grudniu ub. roku w Brukseli, premier w zamian za pieniądze na nowy polski ład, „sprzedał” polską energetykę konwencjonalną.

Zdaniem szefa Związku Piotra Dudy zachowania rządu i poszczególnych prezesów spółek wpisują się w szerszy kontekst.

– Możemy zapomnieć o porozumieniu paryskim, o sprawiedliwej transformacji. Nie będzie żadnego „zielonego węgla” i nowoczesnych bezemisyjnych technologii opartych na węglu. Możemy to wszystko między bajki włożyć – stwierdził Piotr Duda.

Autor: kpa
Fot.: Marcin Żegliński – Tygodnik Solidarność
Źródło: tysol.pl
Opublikowano: 23.04.2021 r.

Udostępnij na:

Author: Sekretariat