Solidarność Podbeskidzie Brońmy wartości, brońmy świątynie!

Brońmy wartości, brońmy świątynie!

Brońmy wartości, brońmy świątynie!

Udostępnij na:

“Z największym oburzeniem przyjmujemy ataki na wartości chrześcijańskie, agresję wobec ludzi wierzących, w tym osób duchownych, a także profanowanie naszych świątyń i zakłócanie nabożeństw. Na to nie może być żadnego przyzwolenia” – czytamy w specjalnym stanowisku, przyjętym 30 października 2020 roku przez Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ “Solidarność”.

Poniżej publikujemy pełny tekst tego dokumentu.

Stanowisko

Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”

z 30 października 2020 roku

w obronie wartości chrześcijańskich i miejsc kultu religijnego

Z wielkim niepokojem obserwujemy wydarzenia, które od kilku dni mają miejsce na naszych ulicach. Niespotykany dotąd poziom agresji oraz wulgaryzacja języka uczestników manifestacji budzą nasz głęboki sprzeciw. „Solidarność” zawsze opowiadała się za pokojowymi metodami protestów oraz za dialogiem, który może doprowadzić do rozwiązania także obecnych napięć.

Z największym oburzeniem przyjmujemy ataki na wartości chrześcijańskie, agresję wobec ludzi wierzących, w tym osób duchownych, a także profanowanie naszych świątyń i zakłócanie nabożeństw. Na to nie może być żadnego przyzwolenia.

„Solidarność” ma w swym statucie i programie wpisaną wierność wartościom chrześcijańskim i społecznej nauce Kościoła. Pamiętamy też, jak wielką pomocą i wsparciem dla podziemnej „Solidarności” był Kościół i Jego pasterze. Znamienne, że dziś musimy strzec tych naszych kościołów, które w złych czasach stanu wojennego dawały schronienie ludziom i ideałom „Solidarności”.

Apelujemy do uczestników demonstracji, by nie dawali się wykorzystywać do rozgrywek politycznych, do ataków na wartości i symbole najcenniejsze dla Polaków. Równocześnie zwracamy się do członków „Solidarności”, do wszystkich, którym bliskie są wartości chrześcijańskie i narodowe, o obronę naszych świątyń, o wspieranie inicjatyw powoływania Straży Narodowych lub innych grup broniących naszych kościołów. Zachęcamy do współpracy  z proboszczami naszych parafii, by wspólnie chronić miejsca kultu religijnego, Niech nasi duszpasterze wiedzą, że mogą na nas liczyć, tak jak my niegdyś mogliśmy liczyć na nich.

Szczęść Boże.

Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie

NSZZ „Solidarność”

Bielsko-Biała, 30 października 2020 roku

Wersja pdf – TUTAJ

Udostępnij na:

Author: Rzecznik