Co na Kolei?

  • PDF

Co na Kolei? - Myślę, że wszystko dobrze. Cały czas pracujemy nad poprawą warunków pracy np. w roku bieżącym wykonano przyłącze wodne do nastawni dysponującej w stacji Paczków, do 15.12.2022 r. zostanie wykonane przyłącze wodno - kanalizacyjne do schroniska drogowo-automatycznego w stacji Głuchołazy, zamontowano kolejne klimatyzatory w pomieszczeniach służbowych na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Opolu. W kilku lokalizacjach wymieniono piece węglowe na elektryczne, wyremontowano łazienki, w dwóch lokalizacjach wymieniono instalację elektryczną – mówi Marian Baczyński, przewodniczący OZ NSZZ „Solidarność” PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Opolu.

Przed nami jeszcze ogrom pracy. Zrobilibyśmy więcej, ale niestety mamy problemy z wykonawcami - dodaje przewodniczący.

Pracujemy nad zmianą ZRŚS, czy będzie lepszy? Na pewno będzie bardziej dostępny dla wszystkich pracowników. Co najważniejsze proponowane zmiany spotkały się z aprobatą, a nawet zadowoleniem pracowników.

Zmienia się kolej, zmienia się Zakład Linii Kolejowych – zarządca infrastruktury ( tory, perony), trwają prace nad wydłużeniem peronu w Ozimku, remontowany jest tor na linii 276, remontowane są tory w stacji Opole Główne, stąd utrudnienia i niedogodności. To tak jak w domu; robiąc generalny porządek najpierw robimy bałagan. Najważniejsze, że odpowiednie służby nad nim panują. Dążymy ku lepszemu, dzięki remontom będziemy jeździć szybciej i wygodniej. Znacznej, a raczej całkowitej poprawy warunków pracy doczekają się dyżurni ruchu stacji Opole Główne. Niebawem zostanie oddana do użytku nowa, nowoczesna nastawnia wyposażona, jak przystało na XXI wiek, we wszystkie udogodnienia socjalne, wyposażona w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem pociągów - wymienia poczynione inwestycje Marian Baczyński. - Przy okazji tych podsumowań przypomniała mi się sprawa harmonogramów i moja obietnica sprzed roku, że będę robił wszystko, aby wróciły do normalności. Z przykrością przyznaję się, że „poległem”. Byłem zwolennikiem „normalności” zmian do ZUZP w kwestii rozliczania dnia wolnego za zajętą niedzielę, święto - wygrał pieniądz. Za zajęcie wspomnianego dnia wolnego pracodawca płaci jak za nadgodziny, jak wyraził się mój kolega „wolę zarabiać o …… więcej i mieć grafik taki, jaki mam”. Niestety podobne stanowisko zajęła Rada SZIK głosując przeciwko proponowanej zmianie. Z drugiej strony, czy pracownicy oczekujący tej zmiany byliby do końca zadowoleni z niższej wypłaty? - obawiam się, że nie. Cieszy mnie jednak fakt, że coraz więcej „grafikowców” sporządza je z dużo większą starannością i co za tym idzie, dbałością o pracownika. Miało być trzy słowa, ale kto mi wyrwie „mikrofon”?:) Wspominałem o ZUZP, bronimy go jak niepodległości. Pracodawca przy różnych okazjach próbuje go „unowocześnić” kusząc profitami, ale mamy złe doświadczenia, kij jest dłuższy od marchewki - mówi przewodniczący.

Korzystając z okazji w dniu Święta Kolejarza pragnę złożyć wszystkim Kolejarzom: aktywnym zawodowo, emerytom i rencistom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Pozostającym na służbie bezawaryjnej, bezwypadkowej pracy i zadowolenia z jej wykonywania.

Miej nas w opiece Święta Katarzyno!

Poprawiony: piątek, 25 listopada 2022 08:07