NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Zatrudnienie i wynagrodzenie - dane GUS

  • PDF

W lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,8%  (liczone w zestawieniu rok do roku) i wyniosło 6361,7 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,7% r/r  i wyniosło 5851,87 zł (brutto). Więcej…

Nowy program wsparcia dla rodzin

  • PDF

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowa propozycja, która ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci.

Więcej…

P. Duda do M. Morawieckiego: Konsolidacja spółek paliwowo-gazowych wymaga roztropnej i cierpliwej współpracy

  • PDF

Szef „Solidarności” Piotr Duda w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego wzywa rząd do dialogu wokół konsolidacji PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG. Podkreśla, że bez dialogu – „ten ambitny i potrzebny Polsce projekt zamiast źródłem rozwoju, będzie źródłem konfliktu społecznego”. Przesyła również uchwałę Rady Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”, która jak do tej pory jest przez rząd ignorowana.

Więcej…

MKZZ: powstrzymać okrutne naruszenia praw człowieka w Afganistanie

  • PDF

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych odniosła się do wystąpienia António Guterresa sekretarza generalnego ONZ na nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa, dotyczącego sytuacji w Afganistanie po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów.

Więcej…

Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność: Czy jest szansa na branżowy układ zbiorowy pracy?

  • PDF

O możliwości zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników branży spożywczej mówi Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, współprzewodniczący Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Branży Spożywczej.

Poprawiony: środa, 18 sierpnia 2021 07:47 Więcej…

Ile pieniędzy trafiło do opolskich powiatów w ramach programu Dobry Start

  • PDF

Zbliża się rok szkolny. Rodzice z Opolszczyzny mogą już kupować artykuły i akcesoria szkolne dla swoich pociech. Do rodziców i opiekunów w regionie trafiło już 16,4 milionów złotych z programu Dobry Start. W niecały miesiąc opolski ZUS wypłacił niemal 54,5 tys. świadczeń.

Poprawiony: środa, 25 sierpnia 2021 08:10 Więcej…

Jak długo żyjemy?

  • PDF

W lipcu 2021 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące średniej długości życia Polaków. Zgodnie z przedstawionymi statystykami w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku.

Poprawiony: środa, 25 sierpnia 2021 08:18 Więcej…

Pokrętne tłumaczenie Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie „wycięcia” ławników z sądów pracy pod pretekstem walki z COVID-19

  • PDF

Skierowane do Rządu RP wezwanie NSZZ „Solidarność”  o przywrócenie ławników do orzekania w sprawach pracowniczych spotkało się jedynie z kazuistyczną odpowiedzią urzędnika ministerialnego. Jest to kolejny przykład lekceważenia prawa związków zawodowych do rzetelnej konsultacji w sprawach pracowniczych.

Więcej…

Kondolencje

  • PDF

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

ks. Jan Twardowski

W obliczu ogromnej straty, jaką jest śmierć najbliższej osoby,

wyrazy głębokiego współczucia oraz słowa wsparcia i otuchy

Rodzinie i Bliskim

śp. Marka Pelki, przewodniczącego OZ NSZZ "S" w WiK w Krapkowicach

 

składa

Przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego

Cecylia Gonet