NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wybory w Sekcji PSP

  • PDF

14 marca 2014 roku na terenie Głubczyc odbyło się zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Regionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego. Na zaproszenie Przewodniczącego RSP Krzysztofa Hajda w zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście: st. bryg. mgr inż. Jerzy Paluch - Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. mgr inż. Wiesław Kopecki - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach, Wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” - Wiesław Wojciechowski, Przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego - Cecylia Gonet i Przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej – Waldemar Kościelny.

Poprawiony: czwartek, 20 marca 2014 11:08 Więcej…

Wypłaty najwcześniej w maju

  • PDF

350 pracowników Taboru Szynowego w Opolu od listopada 2013 roku nie otrzymuje wypłaty. Szansa na odzyskanie zaległych wynagrodzeń pojawiła się po tym jak sąd okręgowy w Opolu 27 lutego ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Niestety od tej decyzji odwołał się obecny właściciel TS Grupa Leo Maks. – To koszmar. Po tym, jak sąd orzekł upadłość likwidacyjną spółki, lada dzień dostalibyśmy zaległe pensje z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Teraz znów musimy czekać, wszyscy są zadłużeni, nie mają na życie, rachunki – mówi Marek Stelmach, przewodniczący Podzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Taborze Szynowym.

 

Poprawiony: wtorek, 18 marca 2014 11:32 Więcej…

Polskie umowy terminowe dyskryminują pracowników

  • PDF

Zatrudnieni na czas określony zyskają dłuższy okres wypowiedzenia. Taki będzie skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy w gazecie, unijny Trybunał rozpatrywał pytanie Sądu Rejonowego w Białymstoku. Uznano, że nie można stosować dwutygodniowego wymówienia wobec pracujących na czas określony, którzy wykonują obowiązki podobne do tych świadczonych przez zatrudnionych na stałe. Takie rozwiązanie dyskryminuje tych pierwszych, bo okres wypowiedzenia dla pracujących na czas nieokreślony jest dłuższy - zależy od stażu pracy i wynosi do 3 miesięcy.

Poprawiony: wtorek, 18 marca 2014 11:04 Więcej…

VI Pielgrzymka do Łagiewnik

  • PDF

12 kwietnia (sobota) Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego organizuje pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Chcemy w ten sposób dziękować za kanonizację Bł. Jana Pawła II i Bł. Jana XXIII, która odbędzie się 27 kwietnia tego roku w Watykanie.

Zapraszamy członków Związku z rodzinami. Organizacje związkowe zachęcamy do licznego udziału wraz z pocztami sztandarowymi.

W trakcie pielgrzymki zechcemy pomodlić się o rychłą kanonizację Kapelana Solidarności Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę oraz we wszystkich naszych osobistych intencjach.

Koszt przejazdu jednej osoby wynosi 25 złotych (wyżywienie we własnym zakresie). Zapisy do 4 kwietnia w sekretariacie ZR osobiście lub pod nr tel. 77 42 32 860.

Poprawiony: środa, 19 marca 2014 12:38 Więcej…

Wyjątkowe Święto Kobiet

  • PDF

Ostatni rok był dla „Solidarności”  w brzeskiej spółce wodociągowej szczególny ze względu na znaczny przyrost liczby członków i członkiń. Tych ostatnich jest już aż 12, a więc tyle ile w historii organizacji nie było nigdy wcześniej. Przewodniczący – Marek Chruszcz w dowód wdzięczności za zainteresowanie i czynne włączenie się pań w działalność związku postanowił zorganizować wyjątkowy Dzień Kobiet. Osobiście wręczył wszystkim paniom czerwone goździki.

 

Poprawiony: poniedziałek, 17 marca 2014 13:38 Więcej…

Gehenna pracowników Taboru Szynowego trwa

  • PDF

W związku ze złożeniem przez Grupę Leo Maks zażalenia do Sądu Okręgowego w Opolu na ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki Tabor Szynowy SA w Opolu, Wojewódzki Urząd Pracy wstrzymał procedury związane z uruchomieniem środków na wypłaty zaległych wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Złożenie zażalenia przez Grupę Leo Maks uniemożliwia wykonanie przelewów – uzasadnia decyzję urzędu wicedyrektor WUP Renata Cygan. – Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności mówi, że kiedy nastąpi zmiana formy upadłości, WUP może wypłacić pieniądze dopiero po uprawomocnieniu się decyzji sądu.

W tej sytuacji pracownicy Taboru Szynowego zawieszeni są w próżni. Formalnie są zatrudnieni więc nie mogą zarejestrować się jako bezrobotni, od listopada 2013 roku nie otrzymują wynagrodzenia a tym samym zostali pozbawieni środków do życia.

Poprawiony: wtorek, 18 marca 2014 13:03

Kondolencje

  • PDF

TADEUSZOWI WOJTOWICZOWI

Przewodniczącemu Rady Oddziału ZR w Namysłowie

wyrazy głębokiego współczucia

z powodu śmierci

BRATA

składa

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego

 

Poprawiony: wtorek, 11 marca 2014 08:41

Uwaga! Zmiana godzin dyżurów prawnika

  • PDF

Od 10 marca 2014 r. prawnik ZR Helena Rajczyk dyżuruje:

poniedziałek od 1030 do 1430

wtorek od 1030 do 1430

czwartek od 830 do 1430

Panie Putin, opanuj sie pan!

  • PDF

Przed ambasada Rosji w Warszawie zebrało się w sobotę 8 marca kilka tysięcy związkowców „S”. W tej grupie było 150 uczestników pikiety z  Regionu NSZZ „S” Śląska Opolskiego. Wraz ze związkowcami z Opolszczyzny w pikiecie uczestniczyli ukraińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego i ukraińscy stażyści pracujący w ZCW Górażdże.Najmłodszymi uczestnikami pikiety byli Aleksander (5 lat) i Kacper (6 lat), którzy do Warszawy pojechali z tatą Marcinem Laskowskim - przewodniczącym MOZ NSZZ "Solidarność" przy Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu oraz Sebastian (6 lat) z Głuchołaz, który był z babcią Ewą i dziadkiem Michałem Jaworskimi.

Związkowcy z całej Polski pojechali, by zaprotestować przeciwko agresji na wolną Ukrainę i domagać się zdecydowanych działań polityków UE, w tym sankcji ekonomicznych dla Rosji.

 

Poprawiony: czwartek, 13 marca 2014 07:57 Więcej…