Aktualności

Ostatnie pożegnanie Marianny Popiełuszko

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli odbyły się uroczystości pogrzebowe Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego. Mszy św. przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, który także wygłosił homilię. Eucharystię koncelebrowało sześciu biskupów m.in kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, arcybiskup senior Stanisław Szymecki.


Obecni byli wszyscy dotychczasowi Przewodniczący „Solidarności” (Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek oraz  Piotr Duda), przedstawiciele Sejmu i Senatu, lokalnych władz oraz NSZZ "Solidarność" z całego kraju. 

Przed mszą do kościoła dotarł z rodzinnej wsi Okopy kondukt  z ciałem zmarłej.


Arcybiskup metropolita białostocki, Edward Ozorowski powiedział w homilii, że Marianna Popiełuszko "stała się współmęczenniczką syna męczennika". Opisując jej życie mówił, że była "matką, świadkiem wiary, Polką i Podlasianką". Niezwykłość przejawia się często przez to, co zwykłe. Bóg mówi także przez zwykłych, prostych ludzi. Oni często niosą zapalone pochodnie, ich wiara dla innych jest lampką oliwną pokazującą drogę życia pośród ciemności . „Dziś indywidualne przeżycia pani Marianny stały się uniwersalne a jej słowa, gesty i czyny nabierają rangi symbolu”.

Na zakończenie mszy św. głos zabrał m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Powiedział, że zmarła była osobą niezwykle ważną i zasłużoną dla Archidiecezji Warszawskiej, wielokrotnie brała udział w warszawskich uroczystościach związanych z księdzem Jerzym. Mówił, że była to osoba "wielkiej wiary, wielkiej miłości do Polski i o wielkim męstwie, która troszczyła się o prawdę". Podkreślił, że żyła według zasady, by "zło dobrem zwyciężać". 
 
Głos zabrał także Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda, który  powiedział, że związek dziękuje Mariannie Popiełuszko za całe jej życie i za księdza Jerzego - kapelana "Solidarności". Jak mówił, po jego śmierci "Solidarność" całą swoją miłość przelała na jego matkę, która "przez całe życie kontynuowała testament" swego syna, uczestnicząc w pielgrzymkach ludzi pracy. 

Po zabójstwie syna przez SB w 1984 r., Marianna Popiełuszko uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami „Solidarności" i pielgrzymkach ludzi pracy na Jasną Górę. W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej - przypomina NSZZ "Solidarność". Marianna Popiełuszko była w 2011 r. Człowiekiem Roku "Tygodnika Solidarność" za "trwanie na straży pamięci o księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy". W 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał jej tytuł "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". W czerwcu 2013 r. Marianna Popiełuszko odebrała w Toruniu tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego - regionu związanego z miejscem męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.

W związku z odejściem do wieczności Pani Marianny Popiełuszko, Matki Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, przysłano wiele listów kondolencyjnych m.in. od  papieża Franciszka, kard. Stanisława Dziwisza, prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Prezydenta  RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i wielu kościelnych hierarchów. 
Po zakończonej liturgii kondukt żałobny wyruszył na cmentarz parafialny. Tam, obok swojego męża, została pochowana.- Dziękuje wszystkim, których moja mama tu zgromadziła - powiedział na zakończenie uroczystości syn, Stanisław Popiełuszko. 
 
Uroczystości pogrzebowe śp. Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - galeria zdjęć - zobacz,  transmisja wideo - zobacz
 

 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »