Aktualności

75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, Mszą świętą a także spotkaniem wspomnieniowym i premierą spektaklu uczczono w w dniu 11 września br. w Suchowoli 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. Takie rocznicowe obchody odbywają się w tej miejscowości od pięciu lat.

Uroczystości rocznicowe poświęcone ks. Jerzemu patronatem objął prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przez burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, oddał on hołd ks. Jerzemu. Prezydent podziękował także Fundacji „Dobro”, władzom samorządowym i wszystkim organizatorom uroczystości, za „pielęgnowanie pamięci o wartościach i ideałach, którymi żył i które wskazywał w swoich kazaniach i kapłańskiej posłudze oraz jego męczeńskiej śmierci”. Listy skierowali też: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.
W niedzielnych obchodach uczestniczyli m.in.: członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, jego szkolni koledzy i nauczyciele, parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, służby mundurowe i przedstawiciele  IPN. Podlaską „Solidarność”  reprezentował  Przewodniczący Zarządu Regionu Józef Mozolewski  oraz  poczet sztandarowy Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
 
Program uroczystości:
 
10 września w Okopach (sobota)
 
19:00 - koncert „Psalmy z Podlasia” z udziałem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego (kompozytor - Piotr Rubik, teksty - Zbigniew Książek)
 
11 września w Suchowoli (niedziela)
 
11:00 - złożenie wieńców pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki w Suchowoli przez oficjalne delegacje
12:00 - uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka
14:30 - spotkanie wspomnieniowe o bł. ks. Jerzym
16:00 - spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Pokonać piekło” w reżyserii Tomasza Żaka
- finał konkursu „Piosenką zło zwyciężaj”
 
12 września w Białymstoku
 
14:00 - spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Pokonać piekło” w reżyserii Tomasza Żaka - w Podlaskim Instytucie Kultury (ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku).
 
Źródło: PAP fot.: Mateusz Duchnowski
 
 
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »