Aktualności

Zmiany w Polskim Ładzie

Na konferencji prasowej w dniu 24. marca br., premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe założenia tzw.    tarczy antyputinowskiej. Podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i zostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Rząd wskazuje, że zyska na tym blisko 13 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie 15 mld zł rocznie.
Najważniejsze decyzje ogłoszone przez szefa rządu to:
• obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali;
• likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej – ta zmiana dotyczy 3,1 mln osób;
• powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców – wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł.;
• kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł – bez zmian.
– Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych „haczyków”, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc. – wskazywał premier.
Jak zaznaczył, nowa propozycja przewiduje też, że „do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty”. Podkreślił, że jest to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Ma zostać wprowadzony mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego, które mogą stracić część wpływów z odliczania 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.
Zmiany mogą wejść w życie od 1 lipca – o ile zostaną poparte w trakcie konsultacji.
Na podst.: TVPinfo.pl
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »