Aktualności

Tarcza antyinflacyjna

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił wprowadzenie Tarczy antyinflacyjnej.

 - Jednym z głównych założeń rządu jest poprawianie sytuacji finansowej obywateli. W tym celu realizujemy wiele programów, a także wprowadzamy historyczną obniżkę podatków. Obecnie cały świat zmaga się z inflacją – ceny paliw, energii i żywności rosną w wielu krajach. Chcemy złagodzić Polakom skutki tego negatywnego trendu. Dlatego wprowadzamy pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co ważne, z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności! – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna. Najważniejsze założenia:

Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej

Obniżka cen paliw: od 20 grudnia na pięć miesięcy poprzez obniżenie wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnienia z opłaty emisyjnej na pięć miesięcy.

Obniżka podatku VAT na gaz ziemny: z poziomu 23 proc. na 8 proc. na trzy zimowe miesiące, dla całego społeczeństwa, bez różnicowania.

Dodatek osłonowy od stycznia, zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;

dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;

dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;

dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »