Aktualności

Wyróżnienie Prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał dziś nagrodę Człowieka Roku Tygodnika Solidarność 2019. W swoim przemówieniu na gali Tygodnika Solidarność w Zakopanem Prezydent RP dziękował za to wyróżnienie.

Bardzo jestem wzruszony i uważam to za wielki zaszczyt dla mnie. To jest wyjątkowe wyróżnienie, że właśnie "Tygodnik Solidarność", pismo tak bliskie sercu mojego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyznaje mi tę wyjątkową nagrodę - powiedział Andrzej Duda.
Dziękuję też za te słowa o "prezydencie przyjaznym pracownikom", ale chcę podkreślić (...) miałem szczęście i jestem szczęśliwcem, że przez te pięć lat mojej prezydentury zawsze był rząd, który także chciał realizować te zobowiązania... - przypomniał.
Prezydent zauważył: Dla mnie Solidarność to jest spojrzenie na Polskę w niezwykle obiektywny sposób (..) przede wszystkim to jest ruch tak masowy, tak wielki, że tam nie ma żadnych interesików w tym ujęciu globalnym, to jest spojrzenie na Polskę. Jedna rzecz niezwykle logiczna, przecież "Solidarność" nie chce doprowadzić do tego, żeby przedsiębiorcy upadali, żeby zakłady pracy były likwidowane, bo przecież wtedy nie będzie pracowników (...) Idea "Solidarności" polega na tym, żeby bronić praw pracowniczych, ale bronić ich w taki sposób, żeby działo się to z pożytkiem dla gospodarki i rzeczywistym budowaniem społecznej gospodarki rynkowej
Ja sobie to ogromnie wziąłem do serca i dlatego myślę, że ta moje współpraca z "Solidarnością" tak dobrze się układała –podsumował Prezydent.
 
Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda podziękował Prezydentowi za 5 lat dobrej współpracy, realizację porozumienia z NSZZ „Solidarność” i wyraził nadzieję na tak samo owocną współpracę w kolejnej kadencji. Przedstawił jednoznaczne stanowisko Solidarności; Jesteśmy 5 dni przed wyborami. Nie uciekniemy od tego tematu, dlatego pozwólcie, że Solidarność wypowie się także w tym temacie, bo mamy do tego prawo. Jeżeli słyszę niektórych polityków, szczególnie z opozycji, że Solidarność i związki zawodowe powinny zajmować się jedynie sprawami pracowniczymi, to mówię: tak, to nasza polityka. I te ostatnie 5 lat pokazało, że taka polityka zdaje egzamin. Że niekoniecznie musimy wychodzić na ulice, organizować demonstracje, bo dialog, rozmowa, przynosi efekty. I to dla nas bardzo ważne. 
Piotr Duda wskazał, że słowo klucz tej kampanii to wiarygodność.  Albo raczej brak tej wiarygodności. Niektórzy kandydaci mają totalną amnezję, nie pamiętają czy byli posłami, jak głosowali w Sejmie. Czy się tego wstydzą? Każdy powinien mieć swoje poglądy i je szanować. A jeśli nie szanuje swoich poglądów, to nawet samego siebie nie szanuje (…) Dziś mówi, że się pomylił, że zmienił zdanie. Jak zmienił zdanie raz, to zmieni drugi, piąty i dziesiąty! Dlatego na to godzić się nie możemy. Trzeba jasno powiedzieć: oni już byli i oszukali wyborców, oszukali Polaków podnosząc wiek emerytalny. Trzeba o tym głośno mówić i pamiętać… 
 
 
Za Tysol.pl
 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »