Aktualności

Obchody 38 rocznicy

Od wykładu pt. „Porozumienia sierpniowe - w walce o prawa robotnicze”, który wygłosił w siedzibie Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” , dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku rozpoczęły się obchody  38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 

Następnie o godz. 14.00 delgacje reprezentujące instytucje i samorządy złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Ofiarom stanu wojennego wiszącą na ścianie budynku przy ul. Lipowej 20, gdzie przez kilkadziesiąt lat mieścił się I Komisariat Milicji Obywatelskiej. W latach osiemdziesiatych zatrzymywano tam i przesłuchiwano działaczy opozycji, a także uczestników słynnych „spacerów”, odbywanych w tym okresie przez mieszkańców Białegostoku w proteście przeciwko polityce władz komunistycznych.

Ostatnia część obchodów miała miejsce w niedzielę 2 września. O godz. 12.30 w kościele św. Kazimierza Królewicza (ul. Leszczynowa), odprawiona została msza święta pod przewodnictwem Henryka Ciereszki - biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej. 

Po nabożeństwie złożono kwiaty pod usytuowanym przy kościele pomniku „Solidarności”. 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »