Aktualności

35 rocznica stanu wojennego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze z generałem Jaruzelskim na czele zdecydowały o wyprowadzeniu na ulice polskich miast wojska oraz zmilitaryzowanych jednostek. Celem operacji było utrzymanie władzy, zniszczenie "Solidarności" oraz zdławienie procesów demokratycznych, na które komuniści zgodzili się ponad rok wcześniej. 

W Białymstoku, w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, w Urzędzie Wojewódzkim Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konferencję popularnonaukową „Stan wojenny - spojrzenie po 35 latach”. W spotkaniu uczestniczyli Jego Ekscelencja Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk, przedstawiciele służb mundurowych oraz zaproszeni goście.
 
Wykłady na temat stanu wojennego w Białymstoku, województwie suwalskim i łomżyńskim, a także przygotowaniach Służby Bezpieczeństwa do wprowadzenia stanu wojennego na Białostocczyźnie wygłosili dr Marek Kietliński, dr Marcin Zwolski, dr hab. Krzysztof Sychowicz oraz Tomasz Danilecki.
 
W białostockich „Spodkach” (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) odbył się koncert „13 grudnia... Pamiętamy” w wykonaniu uczniów, nauczycieli i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku.
 
Podczas uroczystości kilkadziesiąt osób otrzymało medale okolicznościowe podlaskiej „Solidarności”. To osoby, które w stanie wojennym ukrywały w swoich mieszkaniach związkowców.
 
Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarności” - Józef Mozolewski powiedział: - to była wielka odwaga właścicieli lokali, że podejmowali taką decyzję i ukrywali związkowców, a to były głównie wtedy młode małżeństwa z dziećmi, które wiele ryzykowały i za to im trzeba podziękować.
 
Wieczorem o 18.00 w Kościele pod wezwaniem Świętego Rocha JE biskup Henryk Ciereszko odprawił mszę świętą za dusze Ofiar stanu wojennego.
 
Po niej odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Pod tablicą poświęconą Ofiarom stanu wojennego przy ul. Lipowej 20 odczytano apel pamięci a pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzwystrzelono salwę honorową, zapalono znicze i złożono kwiaty.
 
Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Podlaski, Przewodniczący Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność oraz Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.

 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »