Aktualności

Stanowisko Prezydium KK NSZZ “Solidarność”

Stanowisko Prezydium KK NSZZ “Solidarność” 
w sprawie górniczego protestu przeciwko nieuczciwemu importowi rosyjskiego węgla

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” popiera spontaniczny protest obywatelskiego nieposłuszeństwa, który jest skierowany przeciwko nieuczciwemu importowi rosyjskiego węgla. 
Blokowanie torów, po których wwożony jest węgiel z Federacji Rosyjskiej, to konsekwencja złamania przez resort gospodarki i premiera Donalda Tuska deklaracji ograniczenia tego procederu. Zrozumiała jest determinacja i oburzenie górników w sytuacji, gdy polskie spółki węglowe stoją na skraju upadku, a do naszego kraju importowane są coraz większe ilości złej jakości węgla po dumpingowych cenach. To nie tylko rujnuje naszą gospodarkę, ale również stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. 
Trzeba wyraźnie stwierdzić, że w postawie górników widać więcej troski o interes narodowy, niż u rządzących nami polityków. Ostrzegamy, że dalsze odsuwanie w czasie rozwiązań ratunkowych dla polskiego górnictwa może doprowadzić do eskalacji społecznego niezadowolenia, wobec którego NSZZ „Solidarność” nie pozostanie obojętna.
 
Piotr Duda, Przewodniczący KK NSZZ “Solidarność”
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »