Aktualności

Dom Solidarności przebudowany

Uczestnicy uroczystości rocznicowych powstania NSZZ „Solidarność” wzięli udział w wyświęceniu przebudowanego budynku Regionu Podlaskiego.

Na wstępie wyświęcono i odsłonięto odnowioną tablicę (szyld) umieszczoną nad wejściem do budynku. Jest to ta sama tablica, która zwieszona była na budynku siedziby Regionu Białystok w 1980 roku przy ul. Nowotki (obecnie Świętojańskiej).

Aktu poświęcenia przebudowanego budynku dokonał Jego Ekscelenja ks. bp. Henryk Ciereszko w asyście kapelana ludzi pracy ks. Andrzeja Rogozińskiego. 
Zebrani obejrzeli krótką prezentację pokazującą cały niemal 10-miesięczny okres przebudowy.
Przewodniczący ZR Józef Mozolewski podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w podejmowanie decyzji o rozbudowie budynku oraz tym, którzy brali udział w długiej procedurze pozyskiwania zgody na warunki zabudowy i pozwolenia na budowę. Słowa podziękowania skierował także do firmy projektowej i głównego wykonawcy. 

Dziś, stwierdził Mozolewski, możemy zobaczyć efekty naszej pracy. W centrum Białegostoku za pieniądze NSZZ „Solidarność” powstał bardzo ładny budynek, który znacząco poprawi estetykę miasta w tym miejscu, który może być jego wizytówką. Budynek ten z nieskrywaną przyjemnością nazywamy Domem Solidarności.
Dziś wszyscy (także krytycy decyzji o przebudowie) cieszymy się z pozytywnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury oraz Prezydenta Białegostoku w sprawie pozwoleń, dzięki którym ten budynek można było tak ładnie przebudować.
Słowa gratulacji i uznania do NSZZ „Solidarność” Regionu Podlaskiego, na ręce Przewodniczącego ZR, skierowali Dariusz Piontkowski – Poseł na Sejm RP oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
 
Przewodniczący Zarządu Regionu po raz kolejny zwrócił się ze szczególnymi słowami podziękowania do najemców lokali w naszym budynku, właścicieli i najemców lokali budynków sąsiadujących oraz mieszkańców sąsiednich budynków mieszkalnych; za wyrozumiałość i cierpliwe znoszenie uciążliwości związanych z realizacją przebudowy budynku. 
 
 
Eugeniusz Formejster
Wiceprzewodniczący ZR
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »